Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
18 Sep

Karanlık Oda Film Projesi

Romain Alary ve Antoine Levi tarafından hayata geçirilen Karanlık Oda Film Projesi, deneysel ve görsel bir proje olarak anılan Stenop.es. ‘nın bir parçası. Fotoğrafları iğne deliği kamera tekniği ile çeken ikilinin proje teması, dış dünyayı iç mekan ve apartman duvarları üzerine uyarlamak. Orijinalinde “Camera Obscura” olarak bilinen tekniğin anlamı Latince camera=oda ve obscura= karanlık, yani karanlık oda anlamına geliyor. Fotoğrafçılık tarihinin büyük buluşlarından biri olan bu teknikte karanlık bir ortama açılan küçük bir delikten içeri giren ışık, dışarıda bulunan ışıklı nesnenin üzerine ters olarak yansıyor. Romain ve Antoine’nin projesinin diğer projelerden farkı, tüm odanın karanlık odaya dönüştürülmüş olması. Ters çevrilmiş projeksiyon üzerinden binanın görüntüsü eski bir kanvas üzerine yansıtılıyor ve böylece dış dünya içeri taşınmış oluyor.

Nasıl Yapılır?

1 Pencerenizi çok koyu renkli bir perde ile kaplayın. Kadife veya kalın bir kumaş iyi bir tercih olabilir.

2 Kumaşa ufak bir delik açın.

3 Dışarıdaki manzara direkt ve ters bir şekilde karşıdaki duvara yansıyacak.

4 Şimdi arkana yaslan ve yolculuğun tadını çıkar.

Aynı şeyi siyah bir kutu kullanarakta yapabilirsiniz ama kesinlikle aynı etkiyi vermiyor.

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

No Comments

Leave a reply