Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
31 Dec

Yeni Yıl Bitkisi: Kokina

İsmi Yunanca kırmızı anlamına gelen Kokina, yeni yılın gelmesiyle şehirdeki bütün çiçekçilerin ve çingenelerin tezgâhlarını süsler oldu. Küçükken parklarda görüp yemeye çalıştığımız ve  annelerimizin bizi ‘”Zehirli elleme!” diyerek uzak tuttuğu Kokina’lar dikenli yapısından dolayı samimi olmaya pek gelmese de yeni yıl ruhunu en iyi yansıtan bitkilerden biri. Yıl sonunda yüzünü gösteren bitki, uzun süre yola sizinle devam eder ve kolay kolay bozulmazlar. Bir şehir efsanesine göre eğer Kokina’larınız birdahaki yılbaşında halâ evinizdeyse ve rengini koruyorsa yeni bir ev alırsınız. Milli piyango kadar popüler olmasa da denemeye değer! Hem Türkçe hem de İngilizce birçok ismi olan Kokina’nın diğer adı Tavşanmemesi. İngilizcede ise Butcher’s Broom ve Ruscus Aculeatus olarak anılıyor. Yılbaşı zamanı Kokina’nın ucuna bağlanan Silcan isimli kırmızı meyveler, çiçekçiler tarafından yeşil dallara bir bütün halinde tek tek dikiliyor. İran’dan Akdeniz ülkeleri ve Amerika’ya dağıtılan bitki, adını Avrupalı kasapların tezgâhlarını temiz tutmak için süpürge niyetine kullanmalarından almış. Ayrıca bitkinin dolaşım hastalıklarının tedavisinde de işe yaradığı kanıtlanmış.

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

No Comments

Leave a reply