Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
1 Mar

Mutlaka Okumanız Gereken Yaşar Kemal Kitapları

İnce Memed

Yaşar Kemal’in yazdığı ilk roman olma özelliğini taşıyan İnce Memed dört ciltten oluşuyor.  40’tan fazla dile çevrilen eser, İngiltere, Fransa, İtalya ve ABD’de yayımlanarak sadece Türk edebiyatında değil dünya edebiyatında önemli bir yere sahip olmuştur. İnce Memed, Çukurova’da yaşayan köylü Memed’in, Abdi Ağa’ya karşı olan mücadelesinin anlatıldığı bir kitap. 1923 ile 1987 yılları arasında geçen roman, Anadolu halkının cahil bırakılmışlığı, köy hayatının sefaleti ve ağaların tüm yöreye tamamen hakim olmasına karşı bir isyanı konu ediyor. Yaşar Kemal’in muhteşem bir  Türkçe kullanarak yazdığı İnce Memed, uzunluğu ve diliyle okuması zor olsa da mutlaka okunması gereken bir dörtleme.

Orta Direk

“Dağın Öte Yüzü” üçlemesinin ilk kitabı olan Orta Direk’de uzun ve zorlu yolda yürüyenlerin hikayesini anlatıyor. Pamuk toplama zamanı geçmeden Çukurova’ya yetişmek zorunda olan bir ailenin savaşına tanık olduğunuz sayfalarda kullanılan yöresel dil, eseri daha da samimileştiriyor ve okuru içine çekiyor.

Binboğalar Efsanesi

Yaşar Kemal’in destansı romanları arasında yer alan Binboğalar Efsanesi’nde son yörük obasının çektiği dertler anlatılıyor. Bşr Yörük efsanesi olan Binboğalar Efsanesi’ne göre sevenlerin kavuşmasına izin vermeyenlere öfkelenen Toros Dağları, bin tane boğaya dönüşüp Çukurova’nın üzerine yürümüştür.

Yer Demir Gök Bakır

Dağın Öte Yüzü üçlemesinin ikinci kitabı olan Yer Demir Gök Bakır, Fransız Eleştirmenler Sendikası tarafından 1977 yılında En İyi Yabancı Roman olarak seçilmiştir. Yer Demir Gök Bakır’da çaresiz kalmış köylülerin düşlerinde yarattıkları bir ermişe sığınmalarının öyküsü anlatılıyor.

Kimsecik Üçlemesi

Yağmurcuk Kuşu, Kale Kapısı ve Kanın Sesi romanlarından oluşan Kimsecik Üçlemesi aynı zamanda otobiyografi özelliği de taşıyor. Yaşar Kemal’in kendi hayatından verdiği örneklerin yer aldığı üçlemede Van’daki Rus işgalinden kaçan Kürt bir ailenin Çukurova’da hayatta kalma mücadelesi anlatılıyor.

Ağrı Dağı Efsanesi

Bir opera eserine ilham olan bir başka Yaşar Kemal efsanesi Ağrı Dağı Efsanesi’nde dağ köylerinden birinde yaşayan Ahmet ve o dönemde oranın yöneticisi olan Mahmut Han’ın kızı Gülbahar arasındaki aşkı anlatılıyor. Yaşar Kemal bu romanında da etkileyici anlatımı ile kültürel mirası, kahramanların ruh hallerini,çevrenin pastoral özelliklerini okuyucuya fazlasıyla yaşatıyor.

Teneke

Yaşar Kemal’in 1967 yılında yayımlanan romanı Teneke’de Çukurova’da bir kaymakamın yaşamı ve ağalara karşı verdiği mücadele anlatılıyor. Tiyatroya da uyarlanan romanın oyununa yasak getirilse de oyun daha sonra ödül de alır.

Demirciler Çarşısı Cinayeti

Yaşar Kemal’in yazdığı Akçasazın Ağaları serisinin ilk kitabı olan Demirciler Çarşısı Cinayeti, Güney’deki iki ağanın birbirleriyle olan amansız tartışmalarından dolayı çökmeye başlayan Çukurova ağalık sistemi içindeki nüfuz savaşları ve kan davasını anlatıyor.

Sarı Sıcak

Yaşar Kemal’in öykü dalında verdiği ilk eser olma özelliğini taşıyan Sarı Sıcak, çoğunlukla Çukurova’da geçiyor. Yaşar Kemal bu öykülerde Anadolu insanının açlık, pislik, hastalık, sefalet ve çevre koşulları içinde verdiği yaşam mücadelesini anlatıyor.

Tek Kanatlı Bir Kuş

Toplumda bulaşıcı bir hastalık gibi yayılan korkunun romanı olan Tek Kanatlı Bir Kuş, halkının neden terk ettiği bilinmeyen gizemli bir kasaba, bu kasabaya atandığı halde gidemeyen bir posta müdürü ve istasyon şefinin hikayesini anlatıyor.

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

No Comments

Leave a reply