Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
18 Oct

Scooby-Doo’nun ‘Esrar’lı Teorisi

Hanna Barbera tarafından yapılan Amerikan yapımı çizgi film Scooby Doo, bir dönemin en sevilen çizgi filmlerindendi. 1969 yılında ABC’de yayınlanmaya başlayan Scooby-Doo, bölüm başından sonuna kadar esrarengiz olaylar ve gerilim dolu ilerliyordu. En azından  o yaşlarda bize öyle geliyordu. Kızıl saçlı güzel Daphne, sarışın yakışıklı Fred, gözlüklü zeki kız Velma, saftirik Shaggy ve çizgifilmin ismini aldığı köpeği Scooby Doo… Hayaletler, periler ve entrikalarla başlayan çizgi filmin sonu hep ekibin aslında doğaüstü olaylarla değil kötü insanlarla uğraştıklarını anlamalarıyla son bulurdu. Madalyonun diğer yüzü ise ne ruhlar ne periler. İşte Scooby-Doo hakkındaki teoriler…

Bir teoriye göre Scooby-Doo tamamen uyuşturucu etkisinde yazılmış fantastik bir kurgudan ibaret. Shaggy karakteri liseden terk, boş zamanının çoğunu kafasını güzel yapmaya harcayan hippi bir müptezel. Köpeği Scooby Doo bir hayal ürünü değil fakat tabii ki konuşmuyor. Bu tamamen Shaggy’nin uyuşturucu halüsinasyonları. Scooby ve Shaggy, genellikle hep Gizem Makinesi’nin arkasında oturuyorlar çünkü orada ot içiyorlar. Hemen arkasından yedikleri atıştırmalar mançiz olduklarını ve atıştırmanın ardından gelen cesur teoriler kafalarının bir hayli güzel olduğunu gösteriyor. Shaggy ve Scooby’nin genelde çok yemelerinin en büyük nedeni sürekli mançiz olmaları. Ayrıca çizgi filin film versiyonunda Shaggy Mary Jane isimli bir kıza aşık olur ve kız olduk.a aktf bir marihuana kullanıcısıdır.

Peki ya ekibin geri kalan üyeleri? Neden sporcu ve popüler olan bir kız nerd ve müptezel bir çocukla takılıyor?

Fred ve Dapne, en popüler çiftlerden biri. Fakat onlar kafalarının güzel olmasını popüler olmaktan daha çok umursuyorlar. Grup uyuşturucu kullanıyor çünkü Velma, ot kimyasıyla bir hayli haşır neşir. Shaggy, belli ki hiçbir pahasına ot içmeyi bırakmayacak kadar müptezel olmuş durumda… Daphne çok zengin olduğu için uyuşturucuya harcayacak çok parası var ve grubun lideri Fred kullanmak istediği sürece o da kullanmaya devam edecek. Ayrıca Daphne ve Fred birer seks bağımlısı. Velma, Shaggy ve Scooby diğer işlerle meşgul olurken onlar gizlice Gizem Makinesi’ne girip garip seks fantazilerini gerçekleştiriyorlar.

Peki ya Velma? Birçok kişi onun lezbiyen olduğunu düşünüyor. Fakat Velma, grubun geri kalan üyelerinden çok Scooby ile takılmayı tercih ediyor. Ve asıl umrunda olan da uyuşturucu değil. O bir ‘zoosexual’. Yani karşı cins veya hemcinsine değil hayvanlara ilgi duyuyor. Diğerleri bakmazken Scooby’e baştan seksi dokunuşlarda bulunuyor.

Çocukluğumuzdaki o saf dünyayı imha eden bu teori, çizgi filmi birkez daha izledikten sonra gözünüze daha anlamlı görünebilir ve “Sen de mi Scooby-Doo?” dedirtebilir…

Kaynak: Trol Pasta.Wikia.com

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

4 Comments
 • Mertcan Işın

  Teoriler iyi hoş ama fazla abartılı gibi geldi , her olaya negatif bakmak gibi birşey bu :)

  14 January 2016 at 10:27 Reply
  • Mertcan Işın

   Vay be 2020 de eski yorumumu görmek :)

   01 January 2021 at 15:25 Reply
 • Hepcan

  Müptezel çok yakışmış :) eroinman shaggy. Çok masum görünen filmlere ve çizgi filmlere de bu şekilde yaklaşmayı deneyeceğim.

  27 August 2016 at 00:58 Reply

Leave a reply