Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
5 Nov

Bilmeniz Gereken 9 Kadın Görüntü Yönetmeni

Palo Alto

Türk Sinemasında olduğu gibi Amerikan Sinemasında da kadın görüntü yönetmenlerinin artmasına ihtiyaç var. Bu listedeki kadınlar, sadece cinsiyetleri nedeniyle değil muazzam işlerine rağmen yeterince bilinmedikleri için seçildi. Ne yazık ki bu konudaki istatistikler iç açıcı değil. Son beş senede, en fazla hasılat yapan 250 filmin yalnızca %3’ünde kadın görüntü yönetmenleri ile çalışıldı. Hiçbir kadın görüntü yönetmeni işiyle direk olarak Akademi Ödülü’ne aday gösterilmedi. Digital Bolex‘in kurucusu Elle Schneider yıllardır bu konuda bir “farkındalık” yaratmak için çalışıyor. Biz de Indiewire‘ın çalışmasından yola çıkarak bu görüntü yönetmenlerini takipçilerimize tanıtalım istedik. İşte alfabetik sırayla, muazzam işlere imza atmış 9 kadın görüntü yönetmeni.

TaxiDriver

Maryse Alberti

Alberti hem belgesel hem de hikâye tarzında kendini kanıtlamış bir isim. Daha önce H-2 Worker (1990) ve Crumb (1995) belgesellerindeki işleriyle Sundance Film Festivali‘nde “En İyi Görüntü Yönetmeni” ödülünü almıştı. We Steal Secrets, The Armstrong Lie ve 2008’de Akademi Ödülleri’nde en iyi belgesel ödüllerini alan Taxi to the Dark Side‘ta yönetmen Alex Gibney‘le çalıştı. İkilinin uzun yıllara dayanan bir dostluğu var. Aynı zamanda bağımsız müellif yönetmenlerle de çalışmış; Todd Haynes (“Poison,” “Velvet Goldmine”), Todd Solondz (“Happiness”) ve Darren Aronofsky (“The Wrestler”) bunlardan bazıları. Şu anda Peter Sollett‘in yönettiği “Freehold” için çekimlerde ve Steve Carell, Julianne Moore, Ellen Page gibi isimlerin büyüsünü perdeye aktarmakla meşgul.

Palo Alto

Autumn Durald

Bir sürü reklam, müzik klibi ve kısa filmde parmağı olan Autumn Durald Gia Coppola‘nın yönetmenlik debut’u Palo Alto‘nun görüntü yönetmeniydi. Son projesi Andrew Droz Palermo‘nun şu anda post prodüksiyon sürecinde olan One & Two filmi ki Palermo da aslen kısa film ve belgesellerde görüntü yönetmenliği geçmişi olan bir sinemacı. Henüz kariyerinin başında olan Durald nitelikli tarzıyla gerçekten dikkat çekiyor.

EternalSunshine

Ellen Kuras

Kadın görüntü yönetmenlerin sayıca az olmasından bahsettiğinizde mutlaka Kuras’ın adı cümle içinde iyi yönde geçecektir. Emmy ödüllü Kuras; Sundance‘te Swoon, Angela ve Personal Velocity filmlerindeki işleriyle üç kere “Best Dramatic Cinematography” ödülünü de kazandı. Aynı zamanda Michel Gondry‘nin Eternal Sunshine of the Spotless Mind ve Be Kind Rewind filmlerindeki işleriyle kendisi kült mertebesine ulaştı sayılır.

KillYourDarlings

Reed Morano

Oscar adaylığı bulunan Frozen River‘dan bu yana, Sundance’te gösterilen birçok filmde çalıştı Reed Morano. En yakın örneklerden biri olarak The Skeleton Twins ve War Story‘i verebiliriz. 2013’te “American Society of Cinematographers [ASC]” üyeliğine davet edilen Morano, 339 aktif üyenin içindeki 11 kadından biri. Geçen yıl John Krokidas ve George Tillman gibi yönetmenlerle Kill Your Darlings ve The Inevitable Defeat of Mister & Pete filmlerinde çalıştı, TV’de ise HBO‘nun Looking serisinde yer aldı. Aynı zamanda aktif bir Instagram kullanıcısı olan Morano’nun profiline buradan ulaşabilirsiniz.

Station

Rachel Morrison

Sundance 2014’te gösterilen Little Accidents ve 2013’te yine Sundance’te İzleyici ve Büyük Jüri Ödülü‘nü kazanan Fruitvale Station‘daki performansıyla etkileyici bir görsellik yaratmak hususundaki meramını kanıtlayan Morrison, genellikle öykü anlaıtmına odaklansa da Showtime‘ın Riker’s High belgeseliyle Emmy adaylığına da layık görüldü. En son Daniel Barnz yönetmenliğindeki Cake filminde görüntü yönetmenliği yapan Morrison, bu filmde Jennifer Aniston, Anna Kendrick ve Sam Worthington‘la birlikte çalıştı.

Gecko

Tami Reiker

American Society of Cinematographers‘tan Outstanding Achievement in Cinematography ödülünü kazanan ilk kadın görüntü yönetmeni olan Tami Reiker, ASC’den bu ödülü HBO‘nun efsane dizisi Carnivalé‘ın pilot bölümüyle 2004’te almıştı. Henüz kariyerinin başında Miguel Arteta, Lisa Cholodenko, Peter Hedges gibi yönetmenlerle çalışarak pişen Reiker, en son yine HBO’nın Disappearing Act‘ini yöneten Gina Prince-Bythewood‘un Minnie Driver, Danny Glover ve Gugu Mbatha-Raw başrolleriyle şenlenen Beyond the Lights filminde görev aldı.

ShortHistory

Nancy Schreiber

Michael Lehmann, Neil LaBute ve Joe Berlinger gibi yönetmenlerin setindeki işleriyle kariyerindeki tırmanışı tabir-i caizse “dişiyle tırnağıyla” mücadele ederek gerçekleştirdi. Işıkçı olarak başladığı kariyerini American Society of Cinematographers‘ın dördüncü kadın üyesi olmakla taçlandıran Schreiber en son Fugly‘de ve A Short History of Decay‘de çalıştı.

Tracks

Sandi Sissel

Sandi Sissel kadınlar için sinematografi alanındaki bariyerleri yıkan bir isim. NBC ve ABC kanallarında başlayan görüntü yönetmenliği kariyerinde Her Majesty’s Britannia projesiyle iki Emmy kazandı. Ayrıca 70’ler ve 80’lerde ABC’nin 20/20, Saturday Night Live ve 60 Minutes gibi kült programlarının çeşitli bölümlerinde görüntü yönetmenliği yaptı. Sinemaya geçişini Oscar adaylığı bulunan Salaam Bombay filmiyle gerçekleştirdi. Yıllar içinde bir çok Oscar ve Emmy ödüllüğü bulunan Goodall: Chimps So Like Us, Chisolm 72, Free Angela ve Before Stonewall gibi belgesellerin yanı sıra Tyler Perry‘nin Meet the Brown’s ve Wes Craven‘s The People Under the Stairs gibi filmlerinde de görev aldı.

Shattered

Mandy Walker

Kamera operatörü olarak kariyerine başlayan Mandy Walker, uzun metraja geçmeden önce çeşitli kısa ve belgesellerde görüntü yönetmenliği yaptı. Lantana, Shattered Glass, Tracks gibi filmler portfolio’sunun önemli bir parçası. Son işi Natalie Portman ve Ewan McGregor‘ın başrollerde olduğu Gavin O’Connor yönetimindeki Jane Got a Gun ve şu anda James Vanderbilt‘in Cate Blanchett, Robert Redford ve Elisabeth Moss‘a başrolleri teslim ettiği Truth filminin çekimlerinde ter döküyor.

EMEL BİLGE ÇINAR

Oldmagnet'te editör olmadan önce, üç yılını post prodüktörlük yaparak Lighthouse Visual Effects, İstanbul'da geçirdi. Projeleri neticesinde Autodesk Türkiye'nin topluluk yöneticilerinden biri olmayı başardı. İstanbul Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Los Angeles, California'da Medya ve Eğlence Yönetimi üzerine eğitim aldı. Aynı zamanda Öteki Sinema'da sinema ve dizi yazıları yazarken bir yandan bilimkurgu okumayı, oyun tasarlamayı ve durmaksızın oyun oynamayı seviyor.

2 Comments
  • uwa

    Erkeklere ayrıcalık yapıldığı için mi böyle bir haber yazılmış yoksa kadınları görüntü yönetmenliğine itmek için mi? Yönetmen, kendi çalışmak istediği görüntü yönetmenini seçer, kadın diye seçmemezlik yapıyor olduklarını iddia etmek saçma. Yeterince kadın görüntü yönetmeni olmayabilir, asıl sorun bu olabilir, buna eğilmenizi tavsiye ederim. Mağdur edebiyatından gına geldi.

    07 November 2014 at 14:19 Reply

Leave a reply