CBS, yeni dizisi Stalker ile stalk edilme mevzusunu derin bir şekilde işliyor. Diziyi izleyenlerin aklına mutlaka stalk edilip edilmedikleri gelmiştir. Neyse ki CBS izleyicilerini rahatlatmak için Stalker’lardan korunmakla ilgili bir yazı koymuş. Biz de ondan ilham alarak sizin için bir liste hazırladık.

Bu konudaki önleminizi sosyal medya hesaplarınızın güvenlik seviyesini arttırarak, hesaplarınızı sadece işiniz için kullanarak, kişisel paylaşımlar yapmaktan kaçınarak ya da sosyal medyadaki varlığınızı yok ederek alabilirsiniz. Takip edilmek, birilerinin secerenize ulaşması ve her hareketinizin takip ediliyor oluşunu hissetmeniz sadece sosyal medya dünyasına özgü bir durum değil. Hatta bu işin birazcık daha masum kısmı. Biz gerçek stalker’lardan, Foursquare’de, Facebook’ta, Instagram’da, Twitter’da yaptığınız check-in’leri fırsat bilip, izinizi sürebilecek takıntılı kişilerden bahsediyoruz.

Bugün birçok kişi sosyal medyada fazla paylaşımcı olmaktan ötürü fiziksel tehlikelerle  karşı karşıya kalabiliyor. Sosyal hesaplarınız konusunda ne yapacağınızı siz zaten biliyorsunuz peki ya internetsiz bir ortamda kendinizi stalker’lardan nasıl korursunuz?

1. Arabaya Binerken

Fazla Amerikan filmi gelecek ama arka koltukta saklanmış sapığınızla eminiz dikiz aynasında göz göze gelmek istemezsiniz. Güvensiz bir ortamda arabanıza binerken mutlaka dışarıdan içerisini kontrol edin.

2. Yol Arkadaşı

Güvenli bölgenizden çıkıp bilmediğiniz bir bölgeye giderken mutlaka yanınıza bir yol arkadaşı alın. Lastik değiştirmeyi bilmesi tercih sebebiniz olsun!

3. Kaldırım Tercihi

Tek başınıza yürürken mutlaka kaldırımın daha ışıklı ve daha insanlı olanını kullanın.

4. Okuldayken

Eğer okuldaysanız acil çağrı yapabileceğiniz telefonları ve acil çıkışları bilin.

5. Haber Verin

En az bir kişi mutlaka nerede ve kiminle olduğnuzu bilsin.

6. Arabadayken

Dikiz aynasına sadece yol kontrolü için bakmayın. Sizi takip eden şüpheli bir araç ihtimalini gözardı etmeyin.

7. Kilitler

Evinizin ve arabanızın kilitlerini her zaman kontrol edin.

8. Karanlıkta Yürürken

Güvenmediğiniz bir semtte karanlıkta ve geç saatte yürürken size mutlaka birinin eşlik etmesine özen gösterin.

9. Araç Arızası

Aracınız ıssız bir yerde arızalandıysa yardım gelene kadar arabadan inmeden kapıları kilitleyip içeride bekleyin.

10. Birileriyle Konuşun

Eğer takip edildiğiniz hissinden bir türlü kurtulamıyorsanız ya bir psikoloğa görünün ya da bu hissi ciddiye alıp bundan birilerine bahsedin. İçgüdülerinizi gözardı etmeyin.

11. Müzik ve Telefon

Tek başınıza yürürken kulaklıkla müzik dinlemeyin veya telefonda konuşmayın. Kendinizi dış dünyadan soyutlamayın ki etrafınızda oluşabilecek bir tehlikede savunmasız kalmayın.

12. Polisi Arayın

Bir şeylerin ters gittiğini anladığınızda risk almayın ve polise haber verin.

13. Check-In

Sosyal hesaplarınızda yaptığınız check-in’lere sadece arkadaşlarınızın ulaştığından emin olun ve hırsızlara karşı asla evinizden check-in yapmayın.

CBS