Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
19 Oct

Kim? John Poppleton

John Poppleton 3

John Poppleton 1

Kaliforniya’nın Sacramento kasabasında doğan ve yetişen John Poppleton, henüz 1988 yılında bir lise öğrencisiyken fotoğraf hayatına başladı. Öncelikle fotoğrafın her türüyle büyük bir tutkuyla ilgileniyordu. Ta ki 1993 yılında arkadaşlarının düğün fotoğraflarını çekip profesyonel bir portre fotoğrafçısı olana dek. Bütün bunlar Poppleton’ı ana amacı olan farklı bir şeyler yapma isteğine yavaş yavaş ama emin adımlarla götürüyordu. John’ın amacı her zaman orjinal bir şeyler yaratmaktı fakat fantazi portreler hiçbir zaman planın bir parçası değildi.

John was born and raised in the suburbs of Sacramento, CA. He was introduced to photography during his junior year of high school in 1988. He pursued all areas of photography very passionately as a hobby until becoming a professional portrait photographer in 1993, after several friends convinced him to photograph their weddings. It has always been John’s goal to create something original and different but fantasy portraits were never part of the plan.

john poppleton 2

“I wasn’t looking for it, it found me… Around 2003 Photoshop introduced a new tool called liquify and just to show what it could do I stretched a brides ears and turned her into an elf. (“Lord of the Rings” was in theatres about this time.) It turned out so nice I put a copy in my portfolio and it just evolved from there. But things really took off when the owner of a faerie collectable store asked me to create 12 images for a calendar. That’s what gave me the biggest push”.

John Poppleton 5

Poppleton, direkt olarak insan vücudu üzerine dikkat çeken resimler yapıyor. “Black Light Bodyscapes” isimli serisinde kadın modellerinin sırtına yansıttığı floresan ışığı ile garip doğa manzaraları oluşturuyor. Modeller, simsiyah bir ışık altında bu inanılmaz görüntüler yaratılırken fotoğraflanıyor. Sanatçı kadın vücudunun güzelliğiyle, göz kamaştıran doğal dünyayı harmanlıyor. Resimlerinde kullandığı dalga ve formlarla feminen vücutlara güçlü bir biçimle Doğa Ana’yı yerleştiriyor.

John Poppleton creates sensational works of art painted directly on the human body. His “Black Light Bodyscapes” series consist of whimsical nature scenes painted with fluorescent pigments on the backs of female models. The models are then photographed under black light to produce these incredible visuals. “Poppleton’s bodyscapes combine the beauty of the female form with the the splendor of the natural world. He incorporates the curves and shapes of the models into his paintings, making a strong allusion to the feminine essence of Mother Nature on their bodies.”

Facebook

Website

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

No Comments

Leave a reply