Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
20 Dec

Julia’s Eyes / Los Ojos de Julia (2010)

Yönetmenliğini Guillem Morales’in yaptığı ve Guillermo Del Toro‘nun yapımcılığını üstlendiği 2010 İspanyol yapımı bu filmi, korku ve gerilim türündeki filmlerle biraz olsun ilgilenen biri bile olsanız, mutlaka tavsiye ediyoruz. En son The Sea Inside filmindeki performansıyla aklımızda kalan Belén Rueda, muhteşem oyunculuğuyla kendisine hayran bırakıyor.

Filmde Julia’nın (Belén Rueda) kendisi gibi görme kayıpları yaşayan ve en sonunda tamamen kör olup intihar eden ikiz kız kardeşi Sara’nın (Belén Rueda) gizemli ölümünü araştırmasıyla başına gelen gerilim dolu olaylara ve öğrendiği korkunç gerçeklere tanık oluyoruz. Tansiyonun bir an bile düşmediği ve sizi sürekli merak ve heyecan içinde bırakan filmin zekice işlenmiş senaryosunda asla hiç bir şeyden emin olamıyorsunuz. Hayal dünyası ve gerçek dünya arasında gel gitler yaşatan olaylar, kamera açıları (özellikle Julia’ nın konuştuğu çoğu insanın boynundan yukarısını göremeyişimiz) filmi zaman zaman görme kayıplarının olduğu şekilde Julia’ nın gözünden izlemek, beraberinde birçok soru işareti doğuruyor. Dolayısıyla film izleyiciyi kesinlikle elinde çok iyi tutacak şekilde kurgulanmış. Gözünüzü kırpmadan tahminlerde bulunmaya çalışsanız da şimdiden söyleyelim; filmin sonunda verdiği mesajı hiç beklemiyorduk.

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

No Comments

Leave a reply