Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
12 May

“ID” Behind The Scenes

Başak Erol, neredeyse her hafta çektiği kısa filmlerle artık OldMag’in çekim arkası seri yazarı oldu desek yalan olmaz. Her çektiği filmi bir öncekinden daha büyük zevkle izliyor ve sözü Başak’a bırakıyoruz.

“Filmdeki aktör Josh Uema, benim son aylarda dertlerimi sıkça paylaştığım yakın bir arkadaşım. Los Angeles’da profesyonel olarak modellik ve aktörlük yapıyor. Onunla uzun zamandır birlikte bir şeyler yapalım diye konuşuyorduk ve geçen cumartesi sabahı bu filmi çekmeye karar verdik.

Bir önceki filmim Au Loin’de yaptığım gibi yine çekimden önceki günlerde beğendiğim birkaç fotoğraf ve illüstrasyon buldum. Film için bana ilham oldu bu resimler. Sonra birkaç karede bu fikirleri kullanarak ne çekeceğimin storyboard’unu hazırladım. Çok ciddi storyboard’lar değil tabii ki bahsettiklerim, baya karalama gibi kalıyor profesyonel storyboard’ların yanında ama çekmek istediğim kareleri hatırlamamda yardımcı oluyor bana. Josh’un çekim günü sadece öğlen 12’e kadar zamanı vardı, ardından işe gitmesi gerekiyordu, o nedenle sabah erken, 6 gibi uyanıp Josh’u evinden aldım ve birlikte Malibu’ya gittik. İlginç bir şekilde yolda drive-thru kahve bulamama gibi bir sıkıntımız oldu ama o sabah şanslıydık. Vardığımızda az ilerimizdeki kayaların orada erotik çekimler yapan bir fotoğrafçı ve modeli haricinde kimse yoktu sahilde. Kumsalda çekeceğim çok kare de yoktu. Bu nedenle orada yarım saat veya 45 dakika kadar kalıp eve geri döndük ve geri kalan çekimleri evimde tamamladık.

Brief Moments serisindeki filmleri tek başıma, filmlerdeki kişilerle birebir yalnız çekiyorum, o nedenle asistanım yok. Gerekirse oynayan kişi tripodu kurmama da yardımcı oluyor ya da arkaya perde asmama da… Arada ben smoothie yapıyorum, onları içiyoruz falan… Çok samimi. Tabii ki asistanlık yapan olmayınca da çekmeyi planladığım ama gözden kaçırdığım şeyler olabiliyor. Josh ayrıldıktan sonra çekmek istediğim ama unuttuğum bir iki şey olduğunu farkettim mesela. Aklımda olan bazı ışık oyunlarını ve dokuları yaratmayı unutmuştum ama onların eksikliğini edit ederken biraz telafi edebildim. Zaten bu filmler için genelde aklımda bir tema oluyor ama film daha çok edit aşamasında şeklini alıyor. Belki unuttuğum o iki kareyi çekseydim, elimde olanları sonradan aklıma gelenlerle birleştirdiğimde başka bir film de ortaya çıkabilirdi. Bu filmleri editlerken çok eğleniyorum, yaratıcılık için çok açık bir alan çünkü… Ama aynı zamanda ben sabırsızım biraz, hemen bitirip paylaşmak istiyorum, yoksa daha baya oynardım elimdekilerle. Ama bunda yapamayıp aklımda kalanları diğer filmler için kullanabilirim.

Bir dahaki filmi ayın 17’sinde çekiyorum, onda sevgili arkadaşım Tommy Bertelsen oynayacak. Aynı haftasonu bir önceki filmde oynayan John Kolic ile bir devam filmi de çekmeyi konuştuk, ben başta ikinciye gerek olmadığını ve tadında bırakmamız gerektiğini söylemiştim fakat John’un güzel bir fikri var ve benim de yapmak istediğim bir şey. O, bu ay sonunda Paris’e taşınıyor, bu nedenle gitmeden çekeceğiz.”

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

No Comments

Leave a reply