Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
9 Dec

Korkularınızla Yüzleşin: The Landing (2013)

The Landing

Muhtemel bir yakın gelecekte ve 1960’ların bunaltıcı yaz atmosferinde, Midwestern çiftliğinin derinliklerinde geçen bu kısa film, 2007’den beri kısa filmler çeken Josh Tanner‘ın en muazzam eseri tartışmasız…. Her yönden o kadar etkileyici ve prodüksiyon değeri öyle yüksek bir kısa ki girdiği tüm festivallerden, ödülle dönmüş. LA Shorts, Cleveland International, Rhode Island International , Screamfest, Octopus d’Or.. Sinematografisi, senaryosu, kurgusu, görsel efetkleri… herşeyiyle etkileyici. Filmin özellikle görsel tonu, şaşırtıcı biçimde Interstellar‘ı anımsatıyor ve Interstellar’dan önce çekildiğini de vurgulamak gerek.

Bu kısayı başarılı kılan etmenlerin başında, genellikle amatör yapımlarda görmeye alışkın olmadığımız düzeyde oyunculuk geliyor. Mekan seçimleri, sinematografi, müzik ve senaryo da bütünü ziyadesiyle destekliyor. Özellikle Amerikan toplumunun haiz olduğu, fakat kendi toplumumuzda da gözlemleyebileceğimiz üzere tüm Dünya halklarına sirayet etmiş korkular, önyargılar ve nefretle ilgili vurucu bir alt metni olan film, soğuk savaş döneminde yazılmış bilimkurguların ve ucuz romanların verdiği tadı, hatta fazlasını veriyor. Filmi izledikten sonra yönetmenin ShortoftheWeek’e verdiği röportajı buradan okuyabilir, filmin IMDB profilini buradan, web sitesini ise buradan ziyaret edebilirsiniz. Herkese iyi seyirler.

EMEL BİLGE ÇINAR

Oldmagnet'te editör olmadan önce, üç yılını post prodüktörlük yaparak Lighthouse Visual Effects, İstanbul'da geçirdi. Projeleri neticesinde Autodesk Türkiye'nin topluluk yöneticilerinden biri olmayı başardı. İstanbul Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Los Angeles, California'da Medya ve Eğlence Yönetimi üzerine eğitim aldı. Aynı zamanda Öteki Sinema'da sinema ve dizi yazıları yazarken bir yandan bilimkurgu okumayı, oyun tasarlamayı ve durmaksızın oyun oynamayı seviyor.

No Comments

Leave a reply