Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
12 Sep

Yasaklı Filmler Listesi

Bazı filmler kabarık bütçelerine, ünlü yönetmen ve oyuncularına rağmen birtakım kurallara takılıp kimi ülkelerde gösterilmeyebiliyor. Bu durum aslında seyirci tarafından daha çok merak ettirici bir sinema unsuru olsa da gişe beklentisi içinde olan yönetmenler için tam bir hayal kırıklığı. Bir filmin yasaklanması için sadece pornografik veya şiddet içerikli görüntüler olması gerekmiyor. Bir ülkenin ideolojisine ve çıkarlarına ters düşmesi bile filmin yasaklılar listesine girmesine yetebiliyor. Bu filmlerden beşini listeledik:

A Clockwork Orange (1971)

Stanley Kubrick’in en önemli filmlerinden biri olan A Clockwork Orange, başta İngiltere olmak üzere İrlanda, Singapur, Malezya, Güney Kore ve İspanya’da yasaklanmıştı. Tecavüz ve şiddet sahneleri içeren film, ne kadar yasaklanmış olsa da Kubrick’in en çok izlenen filmlerinden biri.

The Exorcist (1973)

Şeytan çıkarma türünün ilk efsanelerinden olan 1973 yapımı The Exorcist, sinemalarda bazı sahneleri sansürlenerek gösterilmişti. Finlandiya, İngiltere, Brezilya, Avustralya, Almanya, Şili, İzlanda, İrlanda, Norveç, Singapur ve İsveç’te ise filmin gösterimi yasaklanmıştı.

Salo (1975)

Belki de sonuna kadar izlemeye asla dayanamayacağınız filmlerden biri olan Salo’nun yasaklanmasına şaşmamak lazım. Gösterime girer girmez yasaklanan, aşağılayıcı birçok şiddet, işkence ve sadist sahneleri olan filmin incelemesini yakında Seyir köşemizden okuyabilirsiniz. İtalya, Finlandiya, Avustralya, Batı Almanya, Yeni Zelenda ve Norveç’te yasaklanan film, sinema tarihinin en rahatsız edici filmlerinden biri olarak anılıyor.

Midnight Express (1978)

Türkiye’deki kötü hapishane şartlarını eleştirildiği gerekçesiyle ülkemizde yasaklanan Midnight Express, işlediği konu ile o kadar ünlü oldu ki hala birçok film bu senaryodan örnek alarak Türkiye’deki hapishanelere göndermeler yapıyor.

Caligula (1979)

Tarihe deliliğiyle damgasını vurmuş Roma İmparatoru Gaius Caesar Germanicus’ın hikayesini anlatan film, Kanada ve İzlanda’da yasaklandı. Filmi Tinto Brass’ın çekmesi zaten neden yasaklanmış olabileceğiyle ilgili gerekli ipucunu veriyor.

Daha fazla yasaklanmış film için tıklayın.

 

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

1 Comment
  • turkcealtyazili.com

    Sitemizde bulunan Yasaklı filmler kategorisinde bu ve benzeri türevdeki bir çok filmi seyredebilirsiniz.

    21 October 2014 at 00:08 Reply

Leave a reply