Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
2 Nov

Eyes Wide Shut (1999)

1999 yapımı bir Kubrick başyapıtı olan Eyes Wide Shut, sinema tarihindeki kadın ve erkek dialogları üzerine kurulu en kritik filmlerden biri. Daha filmin başladığı ilk andan itibaren evlilik, cinsellik, kadın ve erkek ilişkisi, aldatma ve uyuşturucu gibi konularda konuşulmaya cesaret edilmeyen sınırlarda gidip geliyor senaryo. Film sırasında gerçekten de evli olan Nicole Kidman ve Tom Cruise’un performansı tartışılsa da filmin sinematografisi her şeyi unutturuyor.

Fim, birçok kişi tarafından barındırdığı cinsel unsurlar nedeniyle merak edilse ve özellikle ‘orgy’ sahnesiyle aklıllarda kalsa da aslında bundan çok daha derin dinamiklere dokunur şekilde kurgulanmış. Evlilikleri hakkında dürüst bir iç hesaplaşmadan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının farkında olan çift, bununla farklı şekillerde başa çıkıyor.

Filmin meşhur cinsel ayin kısmında da olmakla beraber genelinde piyano fazlasıyla önemli  bir unsur. Piyano sayesinde yaratılan gergin atmosfer, bazen yeter artık dedirtse de Kubrick, istediği post travmatik etkiyi yaratmayı başarıyor. Film, aslında birçok derin göndermelerle dolu bir şekilde kurgulanmış. Mesela ayindeki maskelilier toplumun aristokratları, sunulan kızlar halk kesimi ve yozlaşmış sekste aslında toplumun yozlaşmasına yorulabilir.

İyi Seyirler.

 

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

No Comments

Leave a reply