Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
26 Oct

Uygun Fiyata Seyahat Etme Rehberi

Burada birçok sitede olduğu gibi “Günde nasıl 5 Euro’ya Avrupa’da gezersiniz?” gibi bir algı yaratmak istemiyoruz. Çünkü bizce bunlar yalan. Her gezi için belirli bir bütçe gerekse de bunu en aza çekmek kullandığınız ulaşım aracından yediğiniz yere kadar insanın elinde olan bir şey. Biz gezi ayarlarken hangi adımları izliyoruz onu yazmak istedik.

Lots of websites constantly post about “how to travel around Europe for 5 Euros per day” and other unrealistic tips. We are not trying to create such an impression. Of course there is a certain budget for every trip, but there are actually ways to keep it minimal, by choosing the right means of travel. We wanted to mention some of the thing we do to reduce our travel costs.

Travel 2

Ulaşım Tüyoları / Transport Tips 

Gelen soruların çoğu ulaşım hakkında oluyor. Tren bileti mi aldık? Yoksa uçak bileti mi satın aldık?

Genellikle bir gezi ayarlıyorsak ilk başta baktığımız siteler var. “Covoiturage” denen aynı yere giden insanların paylaştığı araba kavramı Avrupa’da çok yaygın. Hem sürücü benzin parası giderlerini çıkarırken hem de insanlar ucuza seyahat etme imkanı buluyor. Almanya için (Almanya’dan başka ülkelere giden insanlar da oluyor) Mitfahrgelegenheit. Daha önce Berlin de dahil birkaç yere bu şekilde gitme imkanımız oldu. Fiyatı genelde kat ettiğiniz kilometreye göre 15-30 Euro arasında değişiyor. Uçak ve tren ile kıyaslayınca çok daha ucuza geliyor. Sürücülerin daha önceden insanlardan yorum alıp almadığını kontrol edip seçiyoruz. Bir kişi bir sürü kişiden kötü yorum almışsa tabii ki o kişiyi tercih etmiyoruz.

Ikinci site ise Bla Bla Car. İngiltere bazlı bu site de yine Mitfahrgelegenheit mantığında. Yine Almanya içi paylaşımlar da bulunmakta.

Eğer bütün bu sitelerde bulamıyorsak otobüs tercih ediyoruz. Son gezimiz olan Prag’da yaptığımız gibi. Eurolines Avrupa’da neredeyse her yere gidiyor ve gerçekten çok ucuz. Biz Prag’a yaklaşık 50 Euro’ya gidip geldik. Eğer erken alınırsa Munih-Prag arası 18 Euro’ya gidip gelmek de mümkün. Çoğunlukla 26 yaş altı indirimler de oluyor. Otobüste her ne kadar muhteşem çalışmasa da wifi olduğunu da belirtmek istiyoruz.

İkinci bir tercih ise Meinfernbus oluyor. Meinfernbus’u bir gece yolculuğu için seçmiştik ve otobü iki katlı olmasına rağmen inanılmaz kalabalıktı. Organizasyon olarak Eurolines’a göre bir kademe aşağıda ama yine de fiyatları çok çok uygun.

Bavyera’da gezecekse ya da Salzburg’a gideceksek kesinlikle ama kesinlikle normal bilet değil Bayern Ticket alıyoruz. Çünkü iki kişi gidiş-dönüş 25 euro’ya her yere gitme imkanı sunuyor. Bavyera büyük ve güzel bir eyalet olduğundan bu konuda şanslıyız çünkü bütün göllere ya da dağlara bu şekilde gittik. Bu bilet tabii ki sadece Bavyera’da yok Almanya’nın her eyaletinde var ve hepsi de uygun fiyatlı.

Bazense bir yere tam nasıl gidebileceğimizi bilmediğimizde Rome 2 Rio‘ya bakıyoruz. Bu site muhteşem ! Başlangıç ve varış noktalarını yazdığınızda size ne kadara nereye nasıl gidersiniz, hangi olanaklar var hepsini gösteriyor.

Uzak yerlere gideceğimiz zaman ise ilk baktiğimiz yer Ryan Air oluyor tabii ki. Her ne kadar Türkiye’ye senelerdir gelememiş olsalar da, Avrupa’nın geri kalanında muhteşem fiyatlara yolculuk etmek mümkün. Sicilya’ya 35 Euro’ya gidip geldiğimizi söylemeden edemeyeceğiz. Taksi parası gibi bir fiyat. Her şehirden farklı yerlere uçuş noktaları var. Munih’ten yaklaşık 7-8 ülkeye uçma imkanı oluyor. Onun dışında uçus arama makinesi olarak Skyscanner kullanıyoruz. Başka ucuz havayolu olarak Germanwings (Almanya), Aer Lingus (Irlanda), TUI(Almanya), Vueling (Ispanya), Air Dolomiti (Italya) ve tabii ki Easyjet (bütün Avrupa) var. Son ama önemli olarak da kocaman valiz değil iki üç günlük gezilerde çantaya sığarak gezmek en güzeli ve ucuzu oluyor. Çünkü Ryanair gibi lowcost firmalar valiz ücreti alıyorlar.

We are often questioned about transportation. Did we travel by train? Did we find a cheap flight? Or a bus?

There are a few essential websites that we check prior to every travel plan. Car sharing or the so called “covoiturage” is a concept very common in Europe. Drivers can compensate oil costs and people can travel affordably. This is especially common among people plying long distances between work and home. The most popular car sharing site in Germany is Mitfahrgelegenheit, which you can also use for destinations outside Germany. We went to Berlin among other cities in Germany with car sharing. The prices depend on the mileage, but usually stay between a 15-30 Euro interval. (Unless you are looking for a drive from Munich to Sicily) The drivers can be voted reviewed by guests and this gives you the opportunity to choose the best ride.

Another car sharing website is Bla Bla Car. It’s an England based company similar to Mitfahrgelegenheit.

Bus is usually the next option, like our last minute trip to Prague. The company Eurolines travels to a decent number of destinations in Europe and very cheap tickets can be found. Our trip to Prague and back cost only 50 Euros. 18 Euro tickets are also available if you purchase early. You can also catch discounts if you’re under 26. There is wifi in the bus as well, but it comes and goes. A second bus option is Meinfernbus. We took one their busses on a night ride, and although it was a two storey bus, it was too full to be comfortable. For us it’s one grade lower than Eurolines in terms of organization.

We always use the Bayern ticket for travelling within Bavaria. Bayern ticket is a group ticket for up to five people and lets you use any kind of transportation for one day. That’s actually the best tip for Germany. It includes public transportation too. Salzburg is an exception and it is also accessible with a Bayern ticket, although it’s in Austria. Bavaria is very large and offers many sightseeing opportunities and this ticket comes in handy. Similar day tickets can be found in every state of Germany.

If we struggle finding the best way to travel to somewhere, we check Rome 2 Rio. It’s a totally incredible website! It gives you all kinds of transportation possibilities between any given destination and departure point. You can easily find out which bus or train companies are the cheapest for your desired route.

When planning to travel further away, checking Ryan Air is a must. If you are lucky you can find ridiculously cheap flights in Europe but sadly they are not flying to Turkey. I was able to fly to Sicily for 35 Euros few years ago. They are flying to 7-8 different cities from Munich. Skyscanner is great for searching other flight options. Some low cost airlines are Germanwings (Germany), Aer Lingus (Ireland), TUI (Germany), Vueling (Spain), Air Dolomiti (Italy) and Easyjet (entire Europe). One last important point is traveling with light backpacks. This alone gives many more travelling options, because you don’t have to worry about walking with luggage or space for your suitcase. Also some airlines such as Ryan Air charge extra for luggage.

UHOSTELS MADRID

Konaklama Tüyoları / Accommodation Tips

New York gezisi dahil ilk tercihimiz her zaman hostel oluyor. Ailemizle gezdiklerimiz ve Washington hariç otelde kalmayalı baya uzun zaman oldu. Tabii ki ilk baktığımız yer Hostelworld. Biz hiçbir zaman iki kişinin kalacağından fazla yatağa sahip olan odalarda kalmıyoruz. Bu da bir şekil hostel lüksü. Çünkü öbür türlü bütün eşyaları bırakıp rahatça gezmek pek mümkün olmuyor. Eğer ortak odada kalırsanız tabii ki geceliği 9-10 Euro gibi inanılmaz fiyatlara kalabilirsiniz. İki kişilik odalar ise kişi başı 20-25 Euro arasında değişiyor.

Göksu daha önce Couchsurfing’den insanları evinde konuk etti. (Amerika’dan ve Japonya’dan insanları) ama hiç başka bir ülkede Couchsurfing yaparak kalmadık. O yüzden tam olarak bir geri bildirim veremesek de denenmesi zevkli olabilecek ve size sıfır maliyete gelebilecek bir çözüm. Airbnb ise Couchsurfing’in paralı versiyonu diyebilirz. Önceden gitmek istediğiniz evi ve yerini seçip ödemesini yapıp bir evde konaklamak mümkün.

Booking.com tabii ki en çok baktığımız ikinci yer. Burada inanılmaz ucuz otel önerileri oluyor ve otel rating’lerine çok güvendiğimiz bir site bu. O kadar çok insan oy veriyor ki gerçekten bir otelin nesi iyi nesi kötü anlamak mümkün oluyor. E-mail üyeliği alip “Smart Deal”ları beklemek çok iyi bir fikir. Bir de Tripadvisor‘da bir şehirde otel aradığınızda çıkan B&B ve Budget otel önerilerine her zaman bakıyoruz çünkü çok nadir de olsa Booking.com da sıralanmamış oluyorlar.

Our first choice for accommodation is always hostels. It’s been a long time since we stayed in a hotel apart from vacations with family. (And the hotel in Washington) Naturally the first place to search hostels is Hostelworld. We prefer rooms for two people only to be able to leave some of our stuff in the room during the day, a kind of luxury in a hostel. Naturally if you stay in a room for more people, you can find accommodation from 9-10 Euros only. Rooms for two people are usually around 20-25 Euros.

Couchsurfing is always an interesting option. Göksu had a few couchsurfers in her home before (one American and one Japanese), but we never stayed at other people’s homes, so we cannot really tell how well it works out. Considering it will cost you literally nothing, it’s probably worth a try.

Airbnb is basically the paid version of Couchsurfing. People open their homes for guests and put their ads online. If you’re lucky, you meet a friendly host.

Booking.com is the classic. You can find very cheap accommodation and the hotel reviews are very reliable due to the amount of users. If you have an account you can get notified about the “smart deals”. It’s also a good idea to check Tripadvisor for B&Bs and budget hotels, because some hotels don’t advertise on Booking.com or other similar sites.

Travel 4

Yemek Tüyoları / Food Tips

Bu bizim bir gezide en çok para harcadığımız kısım. Yanlış anlaşılmasın 5 yıldızlı otel restoranlarında yemek yediğimiz için değil lokal, tadına bakılması gerekiyorsa bakmak istediğimiz yerlerden ya da “Buranın mı kahvesi en iyi oranın mı?” diye deneme yapmalarımızdan. Market her zaman en ucuz en iyi çözüm! Hatta ekmek arası somon füme, Göksu’nun çocukluk anılarından. Turistlerin şehrin meydanında “traditional preparataion” konsepti adı altında yedikleri yemek, ilk uzak durduğumuz şey.

Spotted by locals, orada yaşayan insanların nelerden hoşlandığına dair çok güzel bir kaynak. Çok komik gelse de şehirlerin Hipster Guide’larına bakmadan geçemiyor Göksu. Özellikle Brooklyn’de Free Williamsburg sitesinin bize çok yardımı olmuştu. Yavaş yavaş Tripadvisor top 5 restorandan uzaklaşmaya başladığımızı da söyleyebilirim. Ya yer olmuyor ya da içeride sadece turist. Değişik cafeler en büyük hobimiz denebilir. Yeni tutkumuz en iyi kahveyi bulmak.

Başka bir seçenek ise sokakta satılan şeylerden almak. New York Bagel mesela bunun en büyük örneği. Almanya’da ise sosis. Eğer hiçbir şey bulunamadıysa McDonalds’ın 1 Euro’luk Cheeseburger’i hayat kurtarıcı.

Food is what we spend most money on. Of course not because we eat in classy hotel restaurants, but because we try to make the best out of the local food. Supermarkets can always be a great solution. Smoked salmon with bread for dinner is one of Göksu’s childhood travel memories. Restaurants trying to sell their “traditional” food to tourists in the city center are the first thing to avoid.

If you want to have a quality meal like the locals of the city, Spotted by locals is a good source. It’s a website where loccal authors share their favorite places in the city. I might sound funny but Hipster Guides of a city can be very helpful and they are among Göksu’s favorites. Especially the website Free Williamsburg helped us a lot in Brooklyn. We are slowly abandoning the top five restaurants on Tripadvisor. It’s usually hard to find a place and they are full of tourists. Smaller cafes are our greatest passion. Our latest challenge is finding the best coffee in Europe. One choice is eating street food. The New York bagel or the German sausage are famous examples. They can give you a glimpse of local testes.

Best tip: Naturally the 1 Euro cheeseburger at McDonald’s is always a life saver.

Travel 5

Görülecek Yerler Tavsiyesi / Sightseeing Tips

Eğer şehirde London Eye, Eiffel ya da Brandenburger Tor var ise oralar işte en son gidilecek yerler.

İlk yaptığımız şey şehrin haritasını açıp, şehrin yapılaşmasına bakmak. Merkez neresi, metro ne kadar yaygın? Sonra kendimize mola durakları için en güzel cafe’leri seçiyoruz. Ardından en güzel modern sanat galerilerine ya da street art haritalarına. Bütün bu yerleri Google Maps’de açıp işaretliyoruz ve bu noktalara ulaşırken hep yürüyoruz. Bu şekilde bütün şehri arşınlamak mümkün oluyor. Burada meslea bizim New York için işraretlediğimiz yerler mevcut. Tabii ki hepsine gitmiyoruz ama en azından oradan geçerken denk gelirsek ugruyoruz. Yine bu noktada Spotted By Locals’i kesinlikle öneriyoruz.

Çoğu müzeye haftaiçi gitmenin çok daha iyi olduğunu söylemeye pek de gerek yok. Çünkü gerçekten cumartesi günleri inanılmaz bir sıra oluyor. Öğrenci kartı ile bir sürü yerde indirim almak da mümkün.

Every city has its London Eye or Eiffel Tower. They must be the last activities on the to-do-list.

Exploring a city is always much more exciting than staying in the tourist friendly zone. The first thing we do is to open the city map and understand its structure: where is the center, is it possible to walk everywhere, what is the best transport option… Then we mark the cafes that we looked up before, and art galleries or street art spots. We try to walk as much as possible to see as much of the city as we can. The map we prepared for New York is here. We don’t go to every single spot but when we realize we are close to somewhere we marked, we go there. Spotted By Locals is once a again a very handy tool.

Kaynak: From Das Egg

GÖKSU & AMİR
No Comments

Leave a reply