Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
29 Oct

Mindscape (2013)

Korku ve gerilim filmi severlerin ortak mağduriyeti, sırf bu zevk uğruna şimdiye kadar çok kötü filmlere maruz kalmalarıdır. Gerçekten bu kategorideki filmlerin prodüksiyon kalitesi genellikle çok düşük. Mindscape, psikolojik gerilime güzel bir örnek.

Mindscape’in başrollerinde yıllarca Andy Garcia ile karıştırdığım yakışıklı Mark Strong ve American Horror Story’nin sevilen oyuncusu Taissa Farmiga var. Kısaca filmin konusundan bahsedecek olursak, John (Mark Strong), insanların hafızalarına girip anılarına ulaşma yetkisi olan bir dedektif. Yeni dosya konusu Anna (Taissa Farmiga), açlık grevinde olduğu için ailesi tarafından bu konuya sebep olabilecek hatırasını bulmak üzere görevlendiriliyor. Anılara girdikçe işler değişiyor ve hem Anna hem de Anna’nın ailesiyle ilgili sırlar ortaya çıkıyor. Basit bir açlık grevi dosyası olarak başlayan iş, John’un bütün hayatını etkileyecek kadar ileri gidiyor.

Mindscape, konusu itibariyle psikolojik gerilim kategorisine giriyor. Filmin en iyi tarafı sizi izlerken sürekli bir tereddüt içerisinde bırakması. Bu anlamda kurgusu gayet güzel işlenmiş. Filin sürükleyiciliğinden midir bilinmez biraz çabuk bitiyor hissi veriyor. Yaklaşık 1 saat 30 dakika süren filmin 15- 20 dakikası daha olsaymış olaylar biraz daha derin işlenebilirmiş.

İyi Seyirler!

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

1 Comment

Leave a reply