Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
22 Nov

In The Mood for Love

Maggie Cheung’un zerafetle salındığı bir Wong Kar-wai filmi olan In The Mood for Love (Fa Yeung Nin Wa), Hong Kong’da bir apartmanda geçen yasak aşkı anlatıyor.Eşleri tarafından aldatıldıkalrı için kendileri de onlar gibi olmamaya direnen Mrs Cha ve Mr. Chow’un kırılgan ve tutkulu aşk hikayesine tanık oluyoruz.

İtiraf edilemeyen ama yok ta sayılamayan bir aşk, aynı odada kalıp birbirine dokunmaya cesaret edemeyen iki aşık… Bütün bu sahneler, Wong Kar-wai ‘nin usta yönetmenliği ve Yumeji’nin hüzünlü müziğiyle bileşince In The Mood for Love’dan etkilenmemek imkansız. Her filminin ayrı ayrı incelenmesi gereken yönetmenin filmlerinde eksik olmayan bir şey varsa o da sigara. Sigara, filmde dikkat çekecek kadar fazla karşımıza çıkıyor. In The Mood for Love’da çokça karşımıza çıkan bir başka detay da çiçek deseni. Çiçek desenine hayran bırakan yönetmen, gizem unsuruyla filmi hep canlı tutmayı başarıyor. Film boyunca başrol oyuncularının aldattıkları eşlerinin yüzünü göremeyişimiz, ana karakterlere daha fazla odaklanmayı sağlıyor. Filme karakter katan da bu detaylar zaten. Tüm zamanların en iyi ikinci filmi seçilen yapım, adeta naif ve asil bir aşkın betimlemesi gibi.

Filmi izleyenlerin anlayacağı otel odasının numarası yani 2046 ise In The Mood for Love’a bir devam filmi olarak çekildi. O da çok yakında burada olacak.

Editör Notu: Tarz olarak Wong Kar Wai filmlerinin tadını veren Xavier Dolan, ünlü yönetmenin izinden emin adımlarla gidiyor.

İyi Seyirler.

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

No Comments

Leave a reply