Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
29 Dec

Alternatif Tiyatro Önerisi

‘İstenmeyen’ ve ‘Tatyana’ 19.İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyerini gerçekleştirip sezona devam eden oyunlardan. Bu iki oyun haftaya güzel başlamak isteyen İstanbullu seyircilere iyi gelecek iki başarılı alternatif.

İstenmeyen

Ceren Ercan ve Gülce Uğurlu’nun kaleme aldığı ‘İstenmeyen’, Mısırlı pilotla evli Türkiyeli modern bir kadının kocası ve bebeğiyle Kahire’den İstanbul’a gelerek geçici süreliğine genç kadının ailesinin evinde kaldıkları 2013 yazında uzun zamandır New York’taki kardeşinin habersiz dönüşüyle sarsılan hayatlarına odaklanıyor. İstanbul, Kahire ve New York üçgeninde anlatılan hikaye yurtdışında kısa süreliğine bile olsa vakit geçirmiş, yaşadığı yeri terk edip yeni başlangıçlar düşlemiş, evini ve ait olduğu yeri sorgulamış herkesin tüylerini diken diken edecek anlarla dolu. Sağlam kurgusu ve etkileyici performanslarıyla kaçırılmaması gereken oyunlardan. Her pazartesi İKSV Salon’da izlenebilir.

Tatyana

Tatyana Oyunu

2006 yılından bu yana birbirinden özgün ve başarılı işlere imza atan disiplinlerarası topluluk biriken(Melis Tezkan-Okan Urun) son oyunları Tatyana’da, Çehov ve Suvorin’in sahnede zehir içerek intihar eden oyuncu ve opera sanatçısı Evlalia Kadmina’dan esinlenerek yazdıkları metinleri birleştirip güçlü bir görsellikle bizlere sunuyor. Tatyana’nın intiharına uzanan sürece çevresindeki para, hırs ve çıkarlar doğrultusunda kurulu ilişki ağları üzerinden tanıklık ederken günümüzle paralellikler kurmamak çok zor. Onu merkeze koyan bu boğucu ağın oyunun başında seyircileri dahi içine alan geniş çemberden sonlara doğru şişme havuz boyutuna kadar küçülmesi ayrıca güzel. Tatyana rolünde Meral Çetinkaya’yı izleme ayrıcalığı da cabası. Her Salı Şişli Talimhane Tiyatrosu’nda.

Yazı: İrem Aydın / Madrid

Biletix

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

No Comments

Leave a reply