Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
6 Jan

The Draughtsman’s Contract (1982)

Bir Peter Greenway başyapıtı olan The Draughtsman’s Contract, kaybolup gitmek istediğinizde açıp açıp izleyebileceğiniz bir film. Aşmış soundtrack’leri, görsel seçiciliği, sinematografisi ve kurgusuyla muhteşem bir dönem yapımı.

17. yüzyılın sonlarında sosyal statü, cinsellik ve peyzaja dair incelikli bir gerilim olan The Draughtsmans’s Contract, Greenway’in ilk uzun metrajlı filmi. Ressam Bay Neville’in hikâyesinin anlatıldığı filmde Neville, Bayan Herbert ile bir kontrat yapar; kontrata göre Bayan Herbert’in evini farklı açılardan gösteren 12 resim yapacaktır. Para karşılığı yapılacak olan anlaşmanın bir diğer maddesi ise Bayan Herbert, eşi evde olmadığı zamanlarda ressam Neivelle, bazı cinsel ayrıcalıklar da sağlayacaktır. Kendini çok akıllı zanneden ressamımızın bu hikâyede gitgide kurbana dönüştüğüne şahit olacağız. Caravaggio ve Rembrant gibi barok ressamların eserlerine göndermelerde bulunan The Draughtsman’s Contract, gerilim dolu havasıyla mutlaka izlemek isteyeceğiniz bir film. İyi Seyirler!

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

No Comments

Leave a reply