Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
8 Mar

Leonard Nimoy / Mr. Spock Anısına

Efsanevi Uzay Yolu (Star Trek) dizisinin sivri kulaklı, insanüstü yeteneklere sahip karakteri ünlü Mr. Spock karakterini canlandıran Amerikalı oyuncu Leonard Nimoy’u geçtiğimiz hafta kaybettik. Yalnızca üç sezon devam etmesine rağmen tüm dünyada yıllarca konuşulan dizinin yarı uzaylı, yarı dünyalı karakterini canlandıran Nimoy, öldüğünde 83 yaşındaydı.

Leonard Nimoy, 1966’da Uzay Yolu dizisindeki ilk Spock rolüne kadar, sinema ve televizyon yapımlarında ikincil rollerde oynadı. Bu rollerin hiçbiri Mr. Spock karakteri kadar dikkat çekmedi. Yarı uzaylı, yarı dünyalı Mr. Spock aşırı soğukkanlı, espriden yoksun, gülme, ağlama, empati gibi özellikleri olmayan, duygusuz tavırları arasında sürekli gelgitler yaşayan bir karakter oldu. Leonard Nimoy, aralarında Mission Impossible – Görevimiz Tehlike’nin de bulunduğu dizilerde rol aldı, bir de belgesel şov yönetti. Ancak Uzay Yolu dizisinde yarattığı Spock imajını üzerinden atamadı.

İllüstrasyon: Elif Kahveci

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

No Comments

Leave a reply