Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
29 Oct

LEGO, Ai Weiwei’yı Reddetti

Başta kendi ülkesiyle olmak üzere sık sık başını derde sokan aktivist sanatçı Ai Weiwei’ın, yeni sergisi için Lego firmasına verdiği oyuncak siparişi, legoların politik amaçla kullanılamayacağı gerekçesiyle reddedildi. Danimarka menşeli Lego’nun Çinli aktivist sanatçı Ai Weiwei’ın 11 Aralık’ta Avustralya’nın Melbourne kentindeki Victoria National Gallery’de gerçekleştireceği sergi için verdiği siparişi ‘plastik blokların siyasi içerikli bir sanat eserinde kullanılmasını istemediği için’ reddetmesinin ardından binlerce sanatsever, sosyal medyada Lego bağışı kampanyası başlattı.

Çin’de iktidar olan Komünist Parti’ye muhalif taraf olarak bilinen sanatçı Ai Weiwei, Aralık ayında açacağı sergi için Lego firmasından ihtiyacı olan legoları alamaması üzerine Pazar günü Instagram sayfasında şöyle bir duyuru yayınladı:

“Lego firması, Ai Weiwei Stüdyo’nun Victoria Ulusal Galerisi’nde kullanmak için verdiği toplu lego siparişini ‘Legoların politik amaçla kullanılmasını onaylayamayız’ gerekçesiyle reddetti. Ancak 21 Ekim’de İngiliz bir firma, ‘altın çağını’ yaşayan İngiliz-Çin ekonomik ilişkileri kapsamında Şanghay’a bir Legoland kuracağını açıkladı.”

lego toilet

Bu paylaşımın ardından, 167 bin takipçisi olan Ai Weiwei’ın hayranları Lego’ya tepkiler yağdırdı. Ai Weiwei daha sonra içi lego dolu bir klozetin fotoğrafını, Lego’nun “Yarını inşa edeceklere ilham vermek için buradayız,” sloganıyla paylaştı. Lego’nun kararını sansür ve ayrımcılık olarak değerlendiren sanatçının isyanına birçok kişi Lego’yu boykot ederek destek verdi.

Twitter üzerinde açılan ‘#LegosForWeiwei’ (Weiwei için Legolar) hashtag’i ile binlerce insan kendi evlerindeki legoları Ai WeiWei’a bağışlamak istediklerini belirtti. Ai Weiwei kampanya ile ilgili Twitter üzerinden yaptığı açıklamada kendisine yapılan bağışları kabul etmek için bir yöntem bulmaya çalışacağını söyledi.

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

No Comments

Leave a reply