Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
23 Jun

Beyonce ve Jay-Z Louvre’da

Beraber yayınladıkları “The Carters – Everything is Love” adlı albümlerinin ilk parçası “Apeshit” için Louvre’da benzersiz bir klip çeken Beyonce ve Jay-z, yine tüm dikkatleri üzerlerine topladı. Birkaç yıldır politik kimliği ve en son yayınladığı ‘Formation’ klibindeki Black Panther göndermeleriyle siyah-beyaz tartışmasını tekrar popüler kültüre taşıyan Beyonce, bu kliple de yine benzer soruları akıllara getirdi. Dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Louvre Müzesi’nde çekilen klipte, müzenin benzersiz arşivi ve tabii ki herkesin aklına ilk gelen Mona Lisa tablosuyla sanat ve müziği masalsı bir atmosfer soluyarak izliyoruz.

Louvre tercihi hakkında konuşan Beyonce ve Louvre yetkilileri, geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yaptığı ziyarette müzeye bu teklifi öne sürdüğünü ve bir uzlaşmaya varıldığını belirtti. Ancak bu Louvre’un ilk kez gözler önüne serildiği video ya da film değil. Louvre’da her sene yaklaşık 500’ü aşkın çekim gerçekleşiyor ancak özel bir çekim yapmak ve tüm müzeyi kapatmanın maliyeti 17,500 dolar civarında. Şarkı boyunca gerek evlilikleri gerekse zenginliklerinden bahseden çift, arkalarına aldıkları tablolar, yakın çekim detaylar ve dansçılarla mekanı ele geçiriyor ve mekan algısını baştan yaratıyor.

Beyonce and Jay-Z in Musee in musée du Louvre

Once again all eyes turned towards the Carter couple, and by that we mean Beyonce and Jay-Z. They just released the music video of Apes**t, first song of the surprise album by the infamous couple themselves.  Beyonce has already been politically active for the last couple of years, after her music video of Formation, a breath taking clip loaded with Black Panther references, and with Apes**t, people started asking if this was a way of activism as well. Shot in one of the most famous museums, we are breath in the fairytale-like atmosphere of beautiful shots of unprecedented archive of Louvre and of course the owner of the show: Mona Lisa.
When talking about the choice of filming it in Louvre, both Beyonce and the musée du Louvre officials stated that during the artists last visit in May last year, Beyonce came up with the idea and made an agreement with the administration. But this is not the first time we as an audience see the Louvre in a video or movie. There are more than 500 productions taking place or using the space each year and you can get a one day private filming with the cost being 17,500 dollars. In the lyrics the couple talks both about their marriage and their wealth, while posing in front of gigantic paintings, showing beautiful close-up shots and standing above stupendous dance choreographies.
Esen Küçüktütüncü

Fotoğraf ve video alanındaki eğitimine devam eden Esen, bir yandan disiplinlerarası görsel üretimini sürdürmektedir. Sinema ve sanat tarihi dışında felsefe ve antropoloji alanlarında da araştırma yapmakta ve içerik oluşturmaktadır. Beyoğlu'nu sever, patlıcanı sevmez.

No Comments

Leave a reply