1999 yapımı bir Kubrick başyapıtı olan Eyes Wide Shut, sinema tarihindeki kadın ve erkek dialogları üzerine kurulu en kritik filmlerden biri. Daha filmin başladığı ilk andan itibaren evlilik, cinsellik, kadın ve erkek ilişkisi, aldatma ve uyuşturucu gibi konularda konuşulmaya cesaret edilmeyen sınırlarda gidip geliyor senaryo. Film sırasında gerçekten de evli olan Nicole Kidman ve Tom Cruise’un performansı tartışılsa da filmin sinematografisi her şeyi unutturuyor.

Fim, birçok kişi tarafından barındırdığı cinsel unsurlar nedeniyle merak edilse ve özellikle ‘orgy’ sahnesiyle aklıllarda kalsa da aslında bundan çok daha derin dinamiklere dokunur şekilde kurgulanmış. Evlilikleri hakkında dürüst bir iç hesaplaşmadan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının farkında olan çift, bununla farklı şekillerde başa çıkıyor.

Filmin meşhur cinsel ayin kısmında da olmakla beraber genelinde piyano fazlasıyla önemli  bir unsur. Piyano sayesinde yaratılan gergin atmosfer, bazen yeter artık dedirtse de Kubrick, istediği post travmatik etkiyi yaratmayı başarıyor. Film, aslında birçok derin göndermelerle dolu bir şekilde kurgulanmış. Mesela ayindeki maskelilier toplumun aristokratları, sunulan kızlar halk kesimi ve yozlaşmış sekste aslında toplumun yozlaşmasına yorulabilir.

İyi Seyirler.