Downtown 81 (1981)

Jean-Michel BasquiatPollock, New York’un post punk zamanlarında hayatta kalmaya çalışan bir sanatçıyı canlandırıyor.  Film, yeni akım müziğin yükselişi, hip-hop ve graffiti çerçevesinde 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından birinin yükseliş ve düşüşünü anlatıyor.

My Left Foot (1989)

Christy Brown’ın azim ve duygu dolu gerçek hayat hikayesinin anlatıldığı filmde, içinde sanat aşkı olan ve yalnızca sol ayağını kullanabilen birinin hayatına ve başarısına tanık olacaksınız.

Basquiat (1996)

Jean-Michel Basquiat’ın biyografisi olan film, Andy Warhol ve David Bowie’li zengin oyuncu kadrosuyla güzel bir sanat filmi.80’li yillarda New York sanat çevrelerini resime getirdiği primitif uslupla kendine hayran bırakan, uyuşturucu müptelalığı ve başka sebeplerden dolayı düşüşü de çıkışı kadar hızlı olmuş Haitili ressamın hayatı anlatılıyor. 

Pollock (2000)

Amrikalı soyut dışavurumcu ressam Jackson Pollock, Akademi ödüllü filminde alkolizm ve aldatma ile savaşıyor. Filmin yönetmenliğini yapan Ed Harris, sadece yönetmen koltuğunda değil aynı zamanda Pollock’la birlikte filmde rol alıyor.

Frida (2002)

Selma Hayek’in Frida’nın gerçek hayatını canlandırdığı filmde, Frida ile Meksikalı sürrealist ressam Diego’nun toplumsal ve özel hayatı anlatılıyor. Akademi ödülüne layık görülen Frida’nın aynıa dı taşıyan bir de kitabı bulunuyor.

http://www.youtube.com/watch?v=JMdWNwOWnng

Louise Bourgeois: The Spider, the Mistress and the Tangerine (2008)

Modern sanatın öncülerinden Louise Bourgeois hakkındaki belgesel, sanatçının işlerini ve hayatını detaylı olarak öğrenebilecğeinzi bir belgesel.

Milton Glaser: To Delight and Inform (2008)

To Delight and Inform, Amerika’nın ikonik grafik tasarımcısı Milton Glaser’ın hayat hikayesini anlatıyor. I Love NY logosunun tasarımcısı aynı zamanda Push Pin Studios ve New York Magazine’in de kurucusu.

BANKSY: Exit Through The Gift Shop (2010)

Yönetmenliğini dünyaca tanınan grffiti sanatçısı BANKSY’nin yaptığı filmde, Fransız sanatçı Thierry Guetta’nın Los Angeles’ta bir sokak sanatçısı olmasından, Shephard Fairey, Invader ve Bansky dahil graffiti sanatçılarının belgesel niteliğindeki hayatından bahsediyor. Belgeselin gerçek mi yoksa sahte olduğu ise hala bir tartışma konusu.

Bill Cunningham  New York (2010)

Bill Cunningham New York, New York Times’ın sokak modası muhabiri ve fotoğrafçısı Bill Cunningham’ın günlük hayatını anlatıyor. On the Street ismindeki köşesi ve sokak stili olarak gazete paylaştığı fotoğraflarıyla Cunningham’ın seveni çok.

Midnight in Paris (2011)

Rachel McAdams ve Owen Wilson’ın başrollerde olduğu bir Woody Allen filmi Midnight in Paris. 64. Cannes Film Festivali’nin açılış filmde Gil’in edebiyat dünyasında karşılaştığı yıldızları Marion Cotillard, Kathy Bates, Carla Bruni, Adrien Brody gibi zengin bir oyuncu kadrosu canlandırıyor. Filmde Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway, Salvador Dali gibi büyük isimlere de rastlamaktan büyük keyif alacaksınız…