http://vimeo.com/114905127

Gazze’deki gerçek olaylardan esinlenilerek çekilen Muna filminin yönetmeni Serdar Gözelekli ile Muna ve kariyeri hakkında konuştuk.

Kimdir Serdar Gözelekli? Neler yapar, nelerle uğraşır?

Serdar Gözelekli, 1 Ekim 1983 yılında Ankara’da doğdu. ODTÜ Koleji’nden mezun olduktan sonra, Uluslararası İlişkiler okudu ve ardından Yönetmen yardımcısı olarak çalışmaya başladı. Tunç Okan, Bernard Rose, Charles Richards,, Kağan Erturan, Nezih Ünen ve Sinan Çetin gibi yönetmenlerin yardımcı yönetmenliğini yaptı. Klip ve reklam yönetmenliğine başladı. Özlem Tekin, Özge Fışkın, Vega, Ceza ve Cem Adrian gibi birçok sanatçının kliplerini yönetti.

2013 yılında, ilk uzun metraj filmi “İnanç Odası”nı çekti. 50, Antalya Altın Portakal da galası yapılan “İnanç Odası ” Madrid Film Festivali’nde En İyi Yabancı Film ve En İyi Yabancı Film Yönetmenleri dallarında yarıştı. Aynı zamanda American Online Film Awards’ta yüzlerce film arasından ilk 10’a girmeyi başardı.  2014 yılında ikinciyeni film ile birlikte ikinci uzun metrajı “Muna” yı çekti. Müzik ve sosyal medya bağımlısıdır. Fotoğraf ve taze fasulye vageçilmezleridir.

Muna 2

Reji asistanlığıyla başladığınız yolda artık uluslararası festivallerde adı geçen bir yönetmen oldunuz. Bu başarınızı neye borçlusunuz?

Farklı yönetmenlerle çalışarak sahada pişmek ve sürekli fikir üretip , hayata geçirmek(çekim) diyebilirim.

En sevdiğiniz yönetmenler kimler?

Favorim Bernardo Bertolucci dir.

Muna 1

Şu ara Gazze’de geçen gerçek bir hikayeden uyarladığınız Muna üzerinde çalışıyorsunuz. Bize Muna’dan bahseder misiniz?

Muna, Gazzede yaşayan küçük bir kız. Film, 2009 yılında Gazze’de onun başından geçenleri anlatıyor. Gerçek hikayelerden esinlenildi.

Filmin fragmanı oldukça dikkat çekici. Muna’yı çekmek istemenizin sebebi neydi?

Savaş, her zaman ilk çocukları vurur. Muna bu çocuklardan sadece biri. Çocuklar için savaşta büyümek büyük travma. Çekmek istememdeki en önemli sebep bu. Bir tanesinin de olsa hikayesini seyirciye aktarabilmek ve savaş gerçeğiyle seyirciyi yüzleştirebilmek.

Muna 3

Muna ne zaman vizyonda olacak?

Öncelikle hedef festivaller. Henüz netleşmese de 2015 Kasım gibi vizyonda olabilir.

Muna dışında yakın gelecek için planlarınız neler?

Mart 2015 gibi yeni bir filme başlamayı planlıyoruz. Henüz proje aşamasında.

Bizi tanıştırmak istediğiniz, tanısanız seversiniz dediğiniz biri ya da birileri var mı?

Filmde Muna’yı oynayan 8 yaşındaki Pınar Balkış diyebilirim. Çekimlerin bir kısmını yaptığımız Tarsus’ta karşılaştık ve hayatında ilk defa kamera karşısına geçti. Doğuştan yetenek diyebilirim. Yaşına rağmen performansı ve olgunluğuyla ben dahil bütün ekibi hayran bıraktı. Sizi de şaşırtacağına eminim.

Teşekkürler