Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
25 May

Kış Uykusu Altın Palmiye Getirdi

Nuri Bilge Ceylan, son 1 yıldır belki de haber okuyup ta yüzümüzü güldüren tek gelişmenin mimarı. Sanat gözü ve disipliniyle hak ederek kazandığı ve hepimize kazandırdığı Altın Palmiye, biraz olsun moral bulup ümitlenmemizi sağladı desek yalan olmaz. Ödülünü Quentin Tarantino ve Uma Thurman’ın ellerinden alan Ceylan, ödülünü alırken “Ödülümü Türkiye’de son bir yılda hayatını kaybeden gençlere adıyorum.” dedi.

Altın Palmiye ödülünü, en son 1982 yılında Yılmaz Güney’in Yol isimli filmiyle kazanan Türk sineması için bu ödül bir umut ışığı oldu. Festivalin diğer kazananları ise şöyle:

İkinci En İyi Film: ‘Le Meraviglie’, Yönetmen: Alice Rohrwatcher, İtalya
En İyi Yönetmen: ‘Foxcatcher’, Yönetmen: Benett Miller, ABD
Jüri Özel Ödülü: ‘Mommy’, Yönetmen: Xavier Dolan, Kanada.
En İyi Senaryo: Leviathan, Yönetmen: Andrey Zvyagintsev, Rusya
En İyi Erkek Oyuncu: Timothy Spall, ‘Mr Turner’, İngiltere
En İyi Kadın Oyuncu: Julianne Moore, ‘Maps to the Stars’, ABD

196 dakikalık Kış Uykusu, Altın Palmiye tarihinde ödül kazanan en uzun film olarak tarihe geçti. ‘Uzun film sıkıcıdır.’ ön yargısını bir kenara bırakıp Kış Uykusu’nu izleyeceğimize şüphe yok fakat uyuya kalmamak için söz veremiyoruz.

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

No Comments

Leave a reply