Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
16 Aug

Kim? Eran Gilat

Eran Gilat 7

Eran Gilat 6

Eran Gilat1

İsrail doğumlu Eran Gilat, bir nörolog ve aynı zamanda yeni hevesi peşinde koşan hırslı bir fotoğrafçı. Geçen yıllarla birlikte kendisini natürmort fotoğrafçılığa başlamış halde bulan Gilat, fotoğraflarında klinik araştırmalarından ve tıbbi deneyimlerinden ilham alıyor. Genç hekimler için tıbbi alet veya ortamları bir sanat sahnesine döndürmenin ilk başlarda çok kolay gelmeyebileceğini söyleyen sanatçı / doktor, zaman geçtikçe mesleğini farklı açıdan ele alabilmeyi başarmış. Eran Gilant verdiği bir röportajda bu deneyimini ‘Bazen fotoğrafik faaliyetlerimin beni duygusal olarak rahatsız edici bölgelere taşıdığını hissediyorum.’ sözleriyle ifade etmiş. Sanatçının fotoğrafları çeşitli bağlamlarda doğaçlama, bir hayli estetik ve herhangi bir operasyonda kullanılmayacak aletlerden oluşacak kadar seçiçi süreçlerden geçerek ortaya çıkıyor. “Life Science” ismini verdiği bu proje materyalizm, erotizm ve fanilik gibi ögeler barındırıyor. Gilat, işleriyle şiddet hakkındaki çeşitli düşüncelere de başkaldırıda bulunuyor. Fotoğraflarında kullandığı bütün organ ve hayvanları kasap veya balık pazarlarından edindiğini ve projesi için hiçbir hayvanın ölümüne neden olmadığını da belirtelim. İnsanoğlunun hayvansal davranışları üzerine eğilen kompozisyonlarında yaratıcı şiddet davranışı baskın oranda kendisini hissettiriyor.

Website

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

No Comments

Leave a reply