Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
15 Sep

Sendromsuzlar: Zeynep Kayahan

Kinfolk Türkiye Topluluğu sayesinde tanıştığımız ve o günden sonra bizim için aileden biri gibi olan Zeynep Kayahan‘ı artık yeni projelerini beklemeden sizinle tanıştırmaya karar verdik. Çünkü Zeynep temiz hava almaya, üretmeye, yeni bir şeyler öğrenmeye ve öğretmeye hiç ara vermeden devam ediyor. Bir türlü kafasındaki fikrin neresinden tutacağını bilemeyenlere Zeynep’in girişimci ruhu ilham olsun…

Çevremde gördüğüm, tanıdığım en üretken kişilerden birisin. İlk nasıl başladı bu yaratıcılık dönemi?

Süreç ‘Neden olmasın?’ sorularıyla başlıyor genelde… Sonra ben kendimi o neden kısmını çözmeye çalışır halde buluyorum. Hayattan beklentilerim doğrultusunda hayallerim projeye dönüşüyor diyebilirim. Evren ile didişmeyi bıraktığımdan beri daha üretkenim. Ya da daha huzurlu bir üretkenlik var diyelim…

Kahvaltının senin için önemini biliyorum. Breakfast Planner ve Modern Breakfast Story’den bahseder misin biraz?

Kahvaltı benim için vazgeçilmez bir şey. Yaptığım işlerde kendimi ifade etmek adı altına bir websayfası yapmam gerekiyordu. Hayatta en çok istediğim hayalim- kahvaltı kafesi- fikri üzerinden kendimi ifade etmeye çalıştığım bir websayfası/ blog açtım. Öyle birdenbire oldu. “Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.” Cemal Süreyya ruhumu okumuş ve yazmış adeta. MBS benim alt benliğim. Ruhum obez, kahvaltı ve kitap söz konusu olduğunda durdurulamaz haldeyim ama bazı günler usulca sadece bir elma ile kahvaltı yaptığım oluyor. MBS olarak Zeynep Kå küçük organizasyonlar düzenliyor, etkinliğin styling’ini yapıyor, mekan öneriyor ve hatta gerekirse fotoğraflarını bile çekiyor. Kısacası çok eğleniyor.

Bütün bunlar olurken bir taraftan da Kinfolk Türkiye başladı. Kinfolk’un Türkiye temsilcisi olarak derginin buradaki gelişimini ve insanların dergiye olan ilgisini nasıl değerlendiriyorsun?

1 yıldan fazladır, Türkiye’de Kinfolk etkinliklerini düzenliyorum. Kinfolk’u daha bilinir hale getirmek ve ileride belki Türkçe’ye çevrilmesine vesile olmak için Kinfolk Türkiye Topluluğu’nu kurduk. Dil, insanlar arasındaki en büyük engel. Fotoğrafların altına Türkçe birkaç cümle bile daha görünür hale gelmelerini sağlıyor. Çok yakın bir sürede Kinfolk’un hakettiği ilgiyi göreceğine inanıyorum. Bazen bu kadar popüler olmasını içerlesem de doğru şekilde anlaşıldığını düşünüyorum. Kinfolk bir yaşam tarzı ve tüm içerik, etkinlikler bunun izdüşümü. Kinfolk vesilesiyle tanıştığım insanlar benim için çok değerli. Tanıştığım kişiler bir şekilde doğal bir süzgeçten geçip karşıma çıkmış oluyor. Ortak dili konuşmak hep çok keyif veriyor.

Kå çok güzel ve farklı bir oluşum. Ofis bahçıvanlığı projesinden ve Kå’nın gelecek planlarından bahseder misin?

Kå, o anki durumlar ve koşullar sonucunda uzun zamandır ertelenen ama artık daha fazla ertelenemeyeceğinden oluşmuş bir marka. Sürekli yeni projeler doğuran bereketli bir oluşum. Yeni insanlarla tanıştıkça daha da güzel şeyler oluşuyor. Ofis bahçıvanı, sanırım benim biraz imkansızı istememden kaynaklı olarak emekliyor durumda. Ama çok yakında her yer Yeşil Parmaklı çocuğun yaptığı gibi yeşillenecek ;) Son zamanlardaki çiçek, teraryum, kaktüs ve sukulent akımı sonucunda severek ya da trende ayak uydurmak adı altında herkesin yeşilleneceğine inanıyorum.

Kå’nın gelecek planlarında artık vazgeçilmez olan teraryum atölyesi baki gözüküyor. Yakında çocuklara yönelik birkaç atölyemiz olacak. Kå, kurumsal şirketlere de küçük organizasyonlar yaparak, plazaların içine kaktüs ve sukulent ordusu yerleştirmeyi hedefliyor. Kå’nın yardım etkinliklerinde küçük de olsa emeği olsun diye çaba sarfediyorum. Üzerinde çalıştığım minik dokuma atölyesi projem var. Bazı günler artık 24 saat olarak bana yetmiyor…

Şu anda çok heyecanlı bir şeylerle meşgul olduğunu biliyorum. Okuyucularımıza biraz ipucu vermek ister misin?

“Ah bunu iyi ki yapmışlar!” diyeceklerine eminim… Yine yaptığım her işte olduğu gibi bunda da bir o kadar çok benden parçalar bulunacak bir proje. Umarız Eylül ayı bitmeden okuyucularınızın gözüne çarpacak ;) Ketumuz biraz… Ama İstanbul’un keşmekeşini yavaşlatmaya yönelik, keyif amaçlı bir hizmet projemiz var diyebilirim şimdilik.

En sevdiğin basılı ve online mecralar nelerdir?

Kinfolk en başta, Fool Magazine, Lucky Peach, Oak Magazine sevdiklerim… Online mecralar adeta derya deniz. FvF, Oldmag ;), çiçeği burnunda KAT, Food52, Instagram kara deliği, yakında şahsen tanışma hayalleri kurduğum GnamBox…

En çok yaşamak istediğin ülke ve nedeni?

İskandinavya’da yaşamak istiyorum. Çok soğudukça ülke değiştirerek ilerleyebilirim..İsveç, Danimarka, Norveç, İzlanda, Finlandiya hepsi ayrı güzel..Çok soğuk aylarda da Portekiz’e kaçarım diye hayal kuruyorum..Ne güzel değil mi?

Bizi tanıştırmak istediğin biri ya da birileri var mı?

Yine şu hayatta iyi ki karşılaşmışız dediğim Kat.io kurucularından Neslihan Günaydın ve Volkan Ölmez’la tanışmanızı isterim. Çok güzel şeyer yapıyor ve beni hep gülümsetiyor…

Zeynep Kayahan Instagram

Zeynp Kayahan Facebook

 This is Kå

Kå Instagram

Kå Facebook

Kinfolk Türkiye Facebook

Modern Breakfast Story

Modern Breakfast Story Facebook

Fotoğraf: Düğme Film

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

1 Comment

Leave a reply