Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
20 Dec

Nostaljik Türk Sineması 4: Adı Vasfiye (1985)

Reji: Atıf Yılmaz

Oyuncular: Müjde Ar, Aytaç Arman, Yılmaz Zafer, Macit Koper, Levent Yılmaz

Necati Cumalı’nın beş öyküsünden oluşturulan bir kadın filmi olan Adı Vasfiye, aynı zamanda Atıf Yılmaz’ın sısyal içerikli ilk fantastik film çalışması. Şimdiye kadar dört farklı ödüle layık görülen filmde, dört erkeğin gözüyle birbirlerinden farklı ve çelişkili anlatılarla bir kadın dünyası sergileniyor. Atıf Yılmaz’ın o zamanın sinemasında en büyük fetişi olan Müjde Ar, filmde erkekleri birbirine düşüren kasaba yosması Vasfiye rolünde. Vasfiye’nin peşindeki erkekler ise tam bir tipler galerisini oluşturuyor.  Evlenilecek ve eğlenilecek kadın ayrımı yapan filmde Müjde Ar’ın performansı yıllarca konuşuldu.

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

No Comments

Leave a reply