Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
21 Dec

Nostaljik Türk Sineması 5: Afife Jale (1987)

Reji: Şahin Kaygun

Oyuncular: Müjde Ar, Tarık Tarcan, Macit Koper, Alev Sezer, Gülsen Tuncer, Şahika Tekand, İsmet Ay.

Fotoğraf sanatçısı Şahin Kaygun’un ilk yönetmenlik denemesi olan Afife Jale, tarihsel aksesuar kullanımı ve görsel zenginliğiyle bir dönem filmi. Osmanlı’nın son dönemlerinde geçen filmde, sahneye çıkan ilk Müslüman Türk kadını olan ve yaşamını morfin batağı içinde, bir akıl hastanesinde yitiren Afife Jale’nin dramı anlatılıyor.

Selim İleri ile Nezihe Araz’ın senaryosunu yazdıkları bu ortak çalışma, bir ‘kurban kadın’ motifini işlerken Müjde Ar da kendini yeniliyor.Dönemin ünlü kişilikleri, Burhanettin Tepsi, Selahattin Pınar ve Osmanlıların kadın sanatçıyı aşağılayan bakış açısı, yitirilen değerler, Afife Jale’nin dramatik dünyasını bütünlüyor.

Kaynak: Agah Özgüç, Bilgi Yayınevi.

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

No Comments

Leave a reply