Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
28 Dec

Nostaljik Türk Sineması 6: Ah Güzel İstanbul (1981)

Reji: Ömer Kavur

Oyuncular: Kadir İnanır, Müjde Ar, Levent Dönmez, Sümer Tilmaç

Füruzan’ın bir öyküsünden uyarlanan ve searyosunu da Ömer Kavur ile birlikte yazdığı film, toplumun dışladığı fahişe tiplemesine insancıl bir bakış açısı getiriyor. 18. Antalya Festivali’nde ikincilik ödülü kazanan filmde, gnelev fahişesi Cevahir’i canlandıran Müjde Ar, ilk kez soyunup dökünüyor. Müjde Ar’ın Yeşil Çam’ın geleneksel kalıpları içinde soyunmayan “star” oyuncularına yön verip bir “yeni kadın imajı” ortaya koyması bu filmle başlar.

Spoiler!

Kadir İnanır, bir uzun yol şoförüdür. Her türlü baskıya karşı çıkıp Cevahir’le evlenmek ister. Ama Türk sineması belki de böyle çağdaş bir sona hazır olmadığı için birbirlerine kavuşmaları mümkün olmayacaktır. Çünkü şoför sevgilisi Kamil, gelinlik kumaşla evine dönerken Cevahir, beklemekten sıkıldığı erkeğini terk eder… Sonuçta fahişedir ya…

Kaynak: Agah Özgüç, Bilgi Yayınevi.

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

No Comments

Leave a reply