Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
17 Dec

Nostaljik Türk Sineması 3: Adak (1979)

Reji: Atıf Yılmaz

Oyuncular: Tarık Akan, Necla Nazır, Yaman Okay, Erol Keskin, Tuncer Necmioğlu

Filmin konusu 1962-64 yılları arasında Erzincan’ın Kargın ilçesinin Peritli köyünde geçen gerçek bir olaydan alınmış. Güneydoğu’nun dinsel törenlerini tüm geri kalmışlığıyla görüntüleyen Adak, ibret verici bir film. Türk sinemasında ilk kez yapılan film arasında olaylara ve uzman kişiler tarafından yapılan bilimsel yorumlara yer veren yapım, belgeci tutumuyla zamanın yenilikçi örneklerinden biri.

Töresel açıdan yağmur duası  ve imam nikahı, filmin en vurucu sahnelerinden. Hırsızlıkla suçlanıp hapse giren Tarık Akan, hapisten çıktıktan sonra adağını yerine getirmek için 2,5 aylık çocuğunun boğazını kesip onu tanrıya kurban ediyor.

Kaynak: Agah Özgüç, Bilgi Yayınevi.

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

No Comments

Leave a reply