Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
13 Aug

TUBBE

tubbe 2

Berlin’de katıldığımız bir festivalde tanıdığımız ve müptelası olduğumuz elektropop ikilisi TUBBE ile son albümleri ‘’Keine Arbeit Lieber Tanzen” ( İş Yok Dans Var) hakkında keyifli bir sohbet ettik.

Das letzte Album heisst ”Keine Arbeit lieber Tanzen”. Wie sieht es mit diesem Titel Inhalt aus? Ist es ein Slogan oder ein Gesellschaftskritik? Oder tanzt ihr nur gut denn? 

Wir sind natürlich ausgezeichnete Tänzer, das ist klar. Ich denke, dass sich der Titel gut als platter Slogan eignet. Aber natürlich ist er eigentlich als Seitenhieb auf die Spaßgesellschaft gedacht.

Son albümünüzün ismi “Keine Arbeit lieber Tanzen” ( İş Yok Dans Var ) Bu ismin içeriğiyle kastettiğiniz nedir, bir slogan veya bir sistem eleştirisi mi ya da sadece dans etmeyi sevdiğiniz için mi?

Biz dans etmeyi oldukça seviyoruz ve mükemmel dansçılarız bu bir gerçek. Bu ismin basmakalıp bir albüm sloganından daha iyi olduğunu düşünüyoruz. Tabii eğlence toplumuna ufak bir gönderme de yok değil.

Gibt’s eine interessante Geschichte oder Person über die Lieder auf eurem Album ”Keine Arbeit lieber Tanzen’’ ?

Joachim Kühn spielt ein Saxophon Solo auf unserer Platte. Er ist Jazz-Gott. Wir verneigen uns.

Albümdeki şarkılar ile ilgili bize anlatmak istediğiniz ilginç bir hikaye veya kişi var mı?

Cazın tanrısı olarak görülen Joachim Kühl, Good Days adlı şarkımızda bize eşlik ediyor. Önünde eğilebiliriz ancak…

Mein Lieblingssong ist ”In Berlin ”auf diesem Album. Die Message des Songs ist, dass in Berlin ziemlich alles erlaubt ist. Was schatzt ihr als ”Wahlberlinern ” an Berlin besonders?

Wenngleich Berlin sich in den letzten Jahren ziemlich rasant verändert hat, bietet es immer noch sehr viele Freiheiten. Zwar sind die Mieten teurer geworden, aber sicherlich immer noch billiger als zum Beispiel in München. Das erleichtert das Leben als Musiker sicherlich. Abgesehen davon gibt es unfassbar viel gutes Essen und Spitzenbars.

Bu albümdeki en sevdiğimiz şarkı “In Berlin” oldu. Şarkının mesajı Berlin’de her şeyi yapmaya izin olmasıyla ilgili. Peki siz yaşamak için Berlin’i seçenler olarak en çok neyi takdir ediyorsunuz bu kadar rahat bir şehirde?

Son yıllardaki hızlı değişimine rağmen bu şehir yaşayanlarına hala birçok özgürlük sunmaya devam ediyor. Kiralar oldukça yükseldi ama Münih’e göre yine de ucuz. Hele de bir müzisyen olarak yaşamayı düşününce, bu hayatı oldukça kolaylaştıran bir durum. Yadsınamayacak kadar iyi restoran ve barları da cabası.

Wie sieht für euch das Leben aus Prospekten aus, von dem ihr in ”Punkopa” singt?

Wir wären gerne reiche Erben, die sich auf Society-Events rumdrücken und Champagner schnorren.

Punkopa şarkınızdaki tasarlanmış hayat ne ifade ediyor sizin için? Eğer tasarlansaydı sizinki nasıl olurdu?

Event’lerde şampanya dilenen zengin mirasyediler olabilirdik.

Eure Tour-Ritual ist immer im deutschsprachigen Raum. Wie so?

Weil uns bisher noch niemand anderes eingeladen hat. Wir waren letztes Jahr in Frankreich. Dieses Jahr in Kiew. Wir reisen also durchaus gerne herum. Ein Ausflug in die Türkei wäre auch mal recht schön…

Genelde Almanca konuşulan bölgelerde konser verdiğinizi görüyoruz. Neden?

Şimdiye kadar o bölgeler davet ettiği için aslında. Geçen sene Fransa’daydık mesela. Bu sene Kiev’e de gittik. Dolaşmaya çalışıyoruz her yeri. Türkiye’ye bir yolculuk da güzel olabilirdi.

Ihr habt ein Bandmaskottchen. Es ist einen Bär. Er heisst Tubbär. Könnt ihr euren Tubbär beschreiben? Kann er gut tanzen, was mag er, was isst und was trinkt er gerne?

Er trinkt in erster Linie. Genau wie wir tanzt er brillant. Ansonsten ist er gerne unhöflich. Er hat einfach Spaß an Gemeinheiten. Das wird sich nicht mehr ändern, dafür ist er zu alt.

Grubunuzun bir maskotu da var. İsmi Tubbär olan bir ayı! Bu ayıdan biraz bahsedebilir misiniz, ne yer ne içer, o da iyi dans ediyor mu?

İlk sırada içen o aslında. Bizim gibi o da iyi bir dansçı. Diğer bir yandan bazen kaba olabiliyor. Alçaklık yapmaktan zevk alıyor. Oldukça yaşlı olduğu için, maalesef bu değişmeyecek.

Was war das Verrückteste, was euch ein Fan je angeboten hat?

Ich wünschte ich könnte sagen, dass sich jemand unser komplettes Album irgendwohin tätowiert hat. Leider war das bisher nicht der Fall. Wobei…vielleicht wäre es auch einfach nur sehr verstörend, wenn das passieren würde.

Fanlarınızdan aldığınız en çılgın teklif ne oldu?

Olmasını hayal ettiğimiz şeyi söylemek istiyorum. Birisi bütün albümü vücudunun herhangi bir yerine dövme olarak yaptırsa oldukça ilginç olurdu. Olsaydı belki de çok rahatsız edici olurdu. Kim bilir, belki bir gün olur…

Erklärt uns bitte eure nächste Show und warum sollen wir dort sein?

Unser nächstes Konzert wird auf einem Festival stattfinden. Man sollte vorbeischauen, weil wir sehr großzügig Liebe und Konfetti verteilen. Davon kann man in dieser grausamen Welt nie genug haben.

Sıradaki konserinizi anlatır mısınız, neden orada olmalıyız?

Sıradaki konserimiz bir festivalde olacak. Çılgınca konfeti ve aşk dağıttığımız için bir göz atılmalı. Bu kadar zalim bir dünyada yeterli olmayabilir gerçi…

TubbeKeine Arbeit Lieber Tanzen

Audiolith Webshop
iTunes
Amazon
Spotify

YAĞMUR SEFA
No Comments

Leave a reply