Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
16 Dec

Nostaljik Türk Sineması 2: Acı Hayat (1963)

Reji: Metin Erksan

Oyuncular: Ayhan Işık, Türkan Şoray, Ekrem Bora, Nebahat Çehre

Yabancı film seyircisinin de ilgisini çekip zamanında Şan Sineması’nda yapılan filmin galasına birçok turistin de katıldığı Acı Hayat, 55 iş gününde tamamlanmış. Ali Uğur’un görüntüleriyle şiirsel bir atmosferi olan film, bir tutkunun yanısıra sınıfsal çelişkileri de beraberinde getiriyor.

Bugüne kadar yapılan en iyi aşk filmlerinden biri olan Acı Hayat’ya Ayhan Işık, piyango milyarderi olan fakir bir tersane kaynakçısını, Türkan Şoray kuaförse çalışan kızı, Ekrem Bora şımarık ve züppe bir zengin çocuğunu, Nebahat Çehre de onun kzı kardeşini oynuyor. Filmde Ekrem Bora tarafından tecavüze uğrayan manikürcü Türkan Şoray’ın intikamını sonradan zengin olan kaynakçımız Ayhan Işık Bora’nın kız kardeşini ayartarak alıyor. 1. Adana Film Şenliği’nde Altn Portakal’la ödüllendirilen filmin görüntü yönetmeni Ali Uğur, 1963 yılında En İyi Görüntü Yönetmeni seçilmişti.

Kaynak: Agah Özgüç, Bilgi Yayınevi.

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

No Comments

Leave a reply