Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
14 Aug

Kim? Lauren Bacall

Hollywood tarihine öldürücü bakışlarıyla adını kazımış olan, hatta Marilyn Monroe ile karşılaştırılan oyuncu Lauren Bacall, 89 yaşında geçirdiği felç nedeniyle dün hayata veda etti. Kariyerine 1940′ yılında model olarak başlayan Bacall, doğal güzelliğiyle ve çekiciliğiyle ünlü yönetmen Howard Hawks tarafından keşfedildi. Sinema hayatına, ilk kez To Have and Have Not (1944) filmiyle başladı. Filmdeki rol arkadaşı ve o zamanlar evli olan gelecekteki eşi Humphrey Bogart ile de böylece tanışmış oldu. Mutlulukları, Bogart 1957 yılında kanserden hayatını kaybedene dek sürdü. İki çocuğu olan çift, beraber To Have and Have Not (1944), The Big Sleep (1946), Dark Passage (1947) ve Key Largo (1948) filmlerinde rol aldılar. 1997’de Barbra Streisand’ın ünlü filmi “Mirror Has Two Faces”de Hannah Morgan karakterini canlandıran yıldız, bu filmdeki performası ile Oscar’a aday oldu. Bogart’ın ölümünden 4 yıl sonra evlenen ve boşanan Lauren Bacall, Hollywood’daki şaşalı hayatını bir kenara bırakıp New York’a taşındı ve zaman zaman Broadway ile West End’deki gösterilerde sahne aldı. Sahnedeki boğuk ses tonu ve karakteristik yüz hatları onu her zaman saygı dıuyulan ve unutulmayacak olan sanatçılar arasına sokmayı başardı.

“I’m not a legend. To be a legend you have to be dead! “– Lauren Bacall

Artık üzülerek onun bir efsane olduğunu söyleyebiliriz…

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

No Comments

Leave a reply